Sklep Play ma monopol

Sklep Play zapewnia nieuczciwą przewagę Google? Organy państwowe nie mają wątpliwości

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zakupy aplikacji na pierwsze smartfony nie były tak przyjazne, jak dzisiaj. W czasach przed sklepami dostępnymi w menu urządzenia konieczne było kupowanie poszczególnych programów na stronach internetowych ich wydawców. Sklepy takie jak App Store, czy Sklep Play wszystko ucywilizowały. Nie tylko dany program i jego alternatywy jest o wiele łatwiej znaleźć, to jeszcze mamy pewność, że nie pobieramy jego pirackiej wersji z fałszywej strony. Sęk w tym, że obydwa te sklepy pobierają dość wysoką, bo 30% prowizję. To natomiast nie podoba się indyjskim twórcom aplikacji, którzy oskarżyli Sklep Play o bycie narzędziem monopolu Google.

Sklep Play ma monopol

Sklep Play narzędziem monopolu Google

Na samych oskarżeniach ze strony twórców aplikacji się jednak nie skończyło. Sprawą zajęły się organy tamtego państwa. I tak Indyjska Komisja ds. Konkurencji (CCI) opublikowała w piątek wstępne wyniki dochodzenia w sprawie sklepu z aplikacjami firmy Google i jej systemu płatności Google Pay. Efekt? Według niej system rozliczeń Sklepu Play dla twórców aplikacji jest nieuczciwy i dyskryminujący. No dobrze, jednak czemu dopiero teraz? Otóż w kraju tym Google dość długo opóźniało egzekwowanie 30% prowizji dla twórców aplikacji w Indiach. Polityka ta miała wejść w życie dopiero w kwietniu bieżącego roku. I chociaż z naszej perspektywy wygląda to tak, jakby Google szło im na rękę, znosząc na długi czas, co dla nas było normą, to z perspektywy twórców aplikacji wisiała nad nimi groźba utraty 30% przychodów.

Zobacz też: Po wielu latach czas na zmianę — przeglądarkowy Sklep Play z nowym wyglądem!

Z tego też powodu indyjscy programiści lobbowali w rządzie, aby powstrzymać Google przed wprowadzeniem tego, co uważali za niesprawiedliwie wysoką opłatę. Programiści uważali również, że skoro telefony z systemem Android są fabrycznie wyposażone w Sklep Play, to daje to Google nieuczciwą przewagę nad konkurencyjnymi sklepami z aplikacjami. Indyjski urząd antymonopolowy nie zakończył jeszcze swojego dochodzenia w sprawie Google. Po jego zakończeniu gigant technologiczny może zostać zmuszony do zapłacenia grzywny lub zmiany swojej polityki. Warto tu podkreślić, że programistom raczej chodzi tylko i wyłącznie o zniesienie prowizji w Sklepie Play. W końcu jedyną możliwością, aby Google nie miało monopolu na rynku sklepów, byłoby pozbawienie Androida w Indiach Sklepu Play i konieczność jego instalacji z zewnętrznych źródeł. To zaś mogłoby się negatywnie odbić na popularności aplikacji w tym kraju. Nie wiadomo, jak Google zareaguje na wynik dochodzenia. Musi jednak być ostrożne, ponieważ programiści z innych krajów patrzą i raczej dość chętnie zastosują podobne działania jeśli zobaczą, że gigant jest gotowy na ustępstwa.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy