Google wspiera ukraińskie startupy

Google wspiera ukraińskie startupy – na ich finansowaniu się nie kończy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Za pomocą specjalnego funduszu Google wspiera ukraińskie startupy. Firma podjęła również inne kroki, by pomóc biznesom z tego kraju. Gigant z Mountain View wierzy, że jego działania zaprocentują, gdy wojna w Ukrainie się zakończy.

W jaki sposób Google wspiera ukraińskie startupy?

Google wspiera ukraińskie startupy

Wczoraj została ogłoszona inicjatywa Google for Startups Ukraine Support Fund. Wybrane startupy z Ukrainy będą mogły otrzymać dofinansowanie z funduszu na zasadach equity-free. Łączna wartość funduszu wynosi 5 milionów dolarów. Ukraińskie startupy biorące udział w programie mogą liczyć na 100 tysięcy dolarów w postaci środków finansowych, stałe wsparcie mentorskie i produktowe, a także na darmowe kredyty na usługi chmurowe Google. Ma to pozwolić przedsiębiorcom zza wschodniej granicy utrzymać i rozwijać firmy w krytycznym czasie.

Finansowanie to niejedyna forma wsparcia proponowana przez Google. Firma pozwoliła ukraińskim startupom wykorzystać jako tymczasowe biuro przestrzeń Google for Startups Campus w Warszawie. Kilka pierwszych startupów już tam pracuje. To głównie przedsięwzięcia reprezentowane przez kobiety, które uciekły przed wojną. Google liczy, że dzięki wsparciu ukraińskie startupy będą mogły działać, rozwijać się i tworzyć potrzebne projekty technologiczne. A kiedy Ukraina zacznie się odbudowywać po zniszczeniach wojennych, startupy i firmy technologiczne będą miały kluczowe znaczenie dla odrodzenia gospodarki, tworzenia miejsc pracy i rozwoju miast – twierdzi firma.

Czytaj także: Rosja blokuje Google News – Rosjanie dowiadywali się zbyt dużo

W związku z wojną Google wcześniej podjęło też inne działania. Chodzi m.in. o zawieszenie reklam w serwisach i w sieciach na całym świecie dla wszystkich reklamodawców z siedzibą w Rosji, wyłączenie funkcji płatności w większości usług oraz zablokowanie monetyzacji dla użytkowników YouTube z tego kraju. Aplikacje mediów finansowanych przez rosyjskie władze zniknęły ze sklepu Google Play w Europie. Z kolei do Map Google trafiła funkcja mogąca pomóc uchodźcom. Właściciele biznesów w krajach sąsiadujących z Ukrainą mogą zaznaczyć, że pomagają uchodźcom, np. w przypadku hoteli oferując darmowy nocleg. Osoby potrzebujące wsparcia zobaczą informacje o tych propozycjach w mapach oraz wyszukiwarce.

źródło: Google Polska, zdjęcie główne: Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy