TikTok blokuje Rosję

TikTok blokuje Rosję – serwis idzie na całość

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Podejście TikToka w trakcie inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zmieniło się diametralnie. Na samym początku serwis ten stał się mimowolną tubą propagandową Moskwy, by po kilku dniach odciąć największe źródła prorosyjskich fakenewsów na Ukrainie i w Unii Europejskiej. Teraz zaś poszedł o krok dalej: TikTok blokuje Rosję. Warto tu jednak dodać, że nie jest to element antyrosyjskich sankcji, a ochrona obywateli… Rosji przed decyzjami rządów Putina.

TikTok blokuje Rosję

TikTok tymczasowo ograniczy użytkownikom w Rosji możliwość livestreamingu i umieszczania nowych filmów na swojej platformie. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem firmy decyzja ta zapadła w odpowiedzi na niedawno uchwalone w tym kraju prawo, które grozi do 15 lat więzienia dla osób oskarżonych o rozpowszechnianie dezinformacji na temat wojska i rządu. Tutaj warto podkreślić, że dezinformacją w Rosji określa się między innymi stan faktyczny, który nie jest na rękę władzy. Na przykład przebieg inwazji na Ukrainę, czy zbrodnie wojenne, albo straty poniesione przez Rosję. TikTok w związku z tym wydał następujące oświadczenie:

Nie mamy innego wyboru, jak tylko zawiesić transmisje na żywo i nowe treści w naszej usłudze wideo w Rosji, dopóki nie przeanalizujemy tego prawa w kontekście bezpieczeństwa naszych użytkowników. To jest bowiem najwyższym priorytetem firmy.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Na razie użytkownicy TikTok w Rosji mogą nadal wysyłać wiadomości do siebie nawzajem i do swoich znajomych w innych krajach. Wciąż możliwe jest także oglądanie treści innych użytkowników. Oczywiście ruch ten niekoniecznie spodoba się władzom Rosji, ponieważ blokada ta obejmuje także propagandzistów Kremla i wygląda ona podobnie jak te, nałożone przez inne firmy w ramach sankcji.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Nie należy więc dziwić się, jeśli Roskomnadzor uzna, że TikTok powinien skończyć podobnie jak zachodnie portale społecznościowe, i ostatecznie zostanie całkowicie zablokowany na terenie Federacji Rosyjskiej. Do tego jednak wcale dojść nie musi przez wzgląd na to, że mowa jest tu o chińskiej firmie. Natomiast Rosja już nie raz udowodniła, że woli nie zadzierać z Państwem Środka. Mamy więc sytuację, w której TikTok blokuje Rosję, ale czy Rosja zablokuje TikToka?

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy