Aplikacje GrapheneOS w Sklepie Play

Aplikacje GrapheneOS w Sklepie Play – bezpieczne odpowiedniki znanych programów

2 minuty czytania
Komentarze

GrapheneOS to jeden z systemów operacyjnych opartych na Androidzie. Jego głównym założeniem jest bezpieczeństwo. I chociaż usług Google na nim nie znajdziemy, to twórcy systemu chcą w nich zawitać ze swoimi programami. Po co jednak umieszczają aplikacje GrapheneOS w Sklepie Play? Otóż zapewnią tym samym szerszemu gronu odbiorców wyższy poziom bezpieczeństwa, a przy okazji może i zachęcą kilka osób do zmiany platformy z oficjalnego Androida na bezpiecznego GrapheneOS?

Aplikacje GrapheneOS w Sklepie Play

Aplikacje GrapheneOS w Sklepie Play

Jak na razie jedyne aplikacje GrapheneOS w Sklepie Play to Secure Camera i Secure PDF, chociaż w przyszłości może być ich więcej. Ich nazwy są natomiast nieprzypadkowe. W końcu, jaką inną frazę w sklepie wpisze ktoś, kto szuka bezpiecznej aplikacji aparatu, lub bezpiecznego czytnika PDF? Zacznijmy od tej pierwszej: otóż Secure Camera to nie tylko aplikacja aparatu, która na pewno nie wysyła naszych zdjęć na serwery zewnętrzne. Przy okazji oferuje ona skanowanie kodów QR i kodów kreskowych, przy czym bezpieczeństwo jest niezwykle ważną cechą.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Skąd jednak pewność, że aplikacja jest bezpieczna? Otóż uprawnienia, o jakie prosi, dają całkiem dobry podgląd na sytuację. Otóż aplikacja chce tylko dostępu co aparatu, co jest raczej dość oczywistym wymogiem. Co ciekawe, nie chce go do mikrofonu. Zamiast tego podejmuje kroki związane z przechowywaniem i nagrywaniem dźwięku, które nie wymagają żadnych innych uprawnień. Jeśli geotagowanie jest już włączone, program poprosi o zezwolenie na lokalizację i automatycznie usunie metadane EXIF ze zdjęć.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Program Secure PDF jest podobny pod względem bezpieczeństwa i nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień do wykonywania swoich zadań. Oznacza to, że przeglądanie za jego pomocą nawet poufnych dokymentów powinni być w pełni bezpieczne. Warto także dodać, że obydwa programy mają otwarty kod źródłowy. Tym samym można go prześledzić, aby dowiedzieć się, czy aby na pewno nie skrywają żadnej przykrej niespodzianki. Jeśli więc szukacie bezpiecznych aplikacji w Sklepie Play, to Secure Camera i Secure PDF wydają się dobrym wyborem.

Źródło: AndroidPolice

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Motyw