Wczoraj na naszym portalu opublikowaliśmy informację na temat zakazu sprzedaży Galaxy Tab 7.7 na terenie Unii Europejskiej (więcej: http://android.com.pl/news/rozne/4646-wojny-patentowe-galaxy-tab-77-wycofany-apple-da-25-miliarda-dolarow.html). Jest to wynik wyroku jaki wymierzył niemiecki sąd w Düsseldorfie. Zarówno mnie, jak i użytkowników naszego portalu oraz inne osoby komentujące wpis w sieci oburzył ten zakaz. Wiele osób uważa, że wyrok powinien dotyczyć wyłącznie terytorium Republiki Federalnej Niemiec, a nie wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Prawnicy, którzy komentowali tą wiadomość również przychylali się do stanowiska, że zakaz ten powinien obejmować swoim zasięgiem wyłącznie terytorium Niemiec, ponieważ do tej pory nie powstał Europejski Sąd Patentowy, który mógłby nadać takiemu wyrokowi moc prawną na całym obszarze Unii Europejskiej (mimo, że Patent Europejski obowiązuje na terenie całej UE). W związku z czym w Polsce nie powinno dojść do zablokowania sprzedaży tego tabletu. Chcąc jednak upewnić się i sprawdzić czy rzeczywiście tak jest, postanowiłem napisać do pana Olafa Krynickiego z Biura Prasowego firmy Samsung z prośbą o komentarz do wyroku i zapytaniem jak będzie wyglądała sprzedaż tabletu w naszym kraju. Oto odpowiedź, którą przed chwilą otrzymałem:

„Jako Samsung jesteśmy rozczarowani postanowieniem sądu. Pod uwagę bierzemy wszelkie możliwe środki, w tym dochodzenie swoich racji na drodze sądowej, aby chronić nasze prawa związane z własnością intelektualną i bronić się przed zarzutami ze strony firmy Apple, po to aby nasze produkty były dostępne dla klientów na całym obszarze Unii Europejskiej.

Decyzja sądu dotycząca GALAXY Tab 7.7 dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej.”

Tak więc niestety na tą chwilę zakaz dotyczy również Polski. Wszystkie osoby, które planowały zakup tabletu będą musiały uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalszy rozwój wypadków. Osobiście mam nadzieję, że nastąpi to bardzo szybko.

A co Wy sądzicie na ten temat? Piszcie w komentarzach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.