SMS o zadłużeniu

To koniec oszustw SMS? Rząd i operatorzy chcą rozwiązać problem

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Rząd oraz najwięksi operatorzy telekomunikacyjni pracują nad tym, jak walczyć z jednym z często spotykanych zagrożeń — chodzi o oszustwa SMS. Znane są już proponowane zmiany w prawie, które teoretycznie mogą sprawić, że wiadomości z linkami do niebezpiecznych stron w ogóle przestaną docierać do użytkowników usług telekomunikacyjnych. W działania zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Rząd i operatorzy kontra oszustwa SMS

fot. cyfryzacja KPRM

Konieczność rzekomej dopłaty do paczki, wygrana w nieistniejącej loterii, podejrzana wiadomość z banku — co chwilę pojawiają się nowe oszustwa bazujące na podobnym schemacie. Cyberprzestępcy na masową skalę rozsyłają SMS-y z linkiem i treścią, która zachęca, by go kliknąć. Odnośnik prowadzi do podrobionej witryny znanego podmiotu (np. firmy kurierskiej, operatora płatności). Celem oszustów jest wyłudzenie danych osobowych, włamanie na konto bankowe lub zainfekowanie smartfonów złośliwym oprogramowaniem.

Od jakiegoś czasu operatorzy blokują strony, które NASK zidentyfikuje jako szkodliwe. Niestety okazało się, że potrzebne są dalsze kroki, które sprawią, że złośliwe wiadomości w ogóle nie dotrą do obywateli. Jesteśmy zdeterminowani, żeby ukrócić swobodną dystrybucję kampanii phishingowych — mówi odpowiedzialny za cyfryzację minister Janusz Cieszyński, który razem z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko zaprezentował dziś proponowane zmiany w prawie. Okazją do tego była konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele największych operatorów komórkowych w kraju.

Strona rządowa chce, żeby eksperci od cyberbezpieczeństwa pracujący w NASK zbierali treści złośliwych SMS-ów. Na ich podstawie powstawałyby (w formie specjalnych hashów) klastry treści (np. paczka wstrzymana, niedopłaty). Potem miałyby powstawać wzorce pokrywające klastry, które po przetestowaniu trafiałyby na specjalną listę. Dostęp do niej otrzymaliby operatorzy, Urząd Komunikacji Elektronicznej i Policja. Operatorzy mieliby przetwarzać wiadomości pod kątem występowania wzorca i blokować je w przypadku odkrycia pasujących do siebie wzorców.

Czytaj także: Zmasowany atak DDoS i zastraszające SMS-y – kolejne problemy Ukrainy

Do końca pierwszego kwartału wyjdziemy z całym pakietem rozwiązań. Planujemy jak najszybciej wejść z naszymi założeniami na ścieżkę legislacyjną – zapowiedział minister Janusz Cieszyński.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy