Recykling fotowoltaiki w Polsce

Polska ma poważny problem ze zużytymi i uszkodzonymi panelami fotowoltaicznymi

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika to chyba najprostsza metoda pozyskiwania energii elektrycznej. Wystarczy bowiem trochę płaskiej przestrzeni do montażu stelaża lub bezpośrednio panelu, sam panel i odrobina elektroniki, aby stać się prosumentem energii elektrycznej, jej wytwórcą, jeśli dysponujemy całą farmą solarną, albo osobą z niezależnym źródłem energii, jeśli zamiast do sieci podepniemy sobie baterię akumulatorów mających nam zapewnić energię, kiedy zajdzie słońce. Nic więc dziwnego, że jest to rozwiązanie bardzo popularne, zwłaszcza wśród działkowiczów i kamperowców. Problem w tym, że w Polsce nie ma wyspecjalizowanych zakładów recyklingu paneli fotowoltaicznych.

Recykling fotowoltaiki w Polsce

Recykling fotowoltaiki w Polsce

Problem odpadów z paneli fotowoltaicznych nie wydaje się aż tak naglący, jak w przypadku omawianych wcześniej turbin wiatrowych. Fotowoltaika jest całkowicie neutralna dla środowiska. W głównej mierze jest to bowiem szkło, miedź i krzem z bardzo niewielkim udziałem neutralnych pierwiastków, takich jak srebro. Problem stanowi jednak składowanie samych odpadów, które zajmują sporo miejsca i nie ulegają zbyt szybkiej degradacji. Jak na razie głównym problemem są panele uszkodzone mechanicznie: czy to podczas transportu, montażu, lub gwałtownej burzy bądź wichury.

Mówimy tutaj, w przypadku większych elektrowni fotowoltaicznych, nawet o tonie paneli, która ulega uszkodzeniu podczas procesów instalacyjnych i które normalnie muszą trafić do recyklingu.

— Podkreślił Marcin Karbowniczek z firmy 2loop Tech.

 Oczywiście dochodzi także do uszkodzeń elektrycznych przez błędne podłączenie, jednak z powodu prostoty takiego procesu nie jest to zbyt częste zjawisko. 

Zobacz też: Trzeci sezon „Wiedźmina” przyniesie nam ciekawego antagonistę

Rzecz w tym, że żywotność paneli jest oceniana na około 25 lat. Tym samym ich pierwsze generacje powoli zaczynają się zbliżać do kresu swoich dni. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje firma 2loop Tech, czyli ta sama, która zajmuje się także kwestią recyklingu turbin wiatrowych. Spółka wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie właśnie wdraża technologię pozwalającą na odzysk blisko 99 procent surowców z paneli fotowoltaicznych. Przy okazji złożyła także wniosek patentowy, dotyczący sposobu recyklingu krzemowych paneli fotowoltaicznych. Rozwiązanie to obejmuje zarówno panele monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne. Firma pracuje także nad kolejnymi rozwiązaniami umożliwiającymi przetwarzanie paneli innych typów. 

Źródło: Newseria