Oszustwo CD Projekt akcje

Kupujesz akcje CD Projekt i tracisz pieniądze – to nie giełda, to oszustwo

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Akcje CD Projekt to może być dobra inwestycja na przyszłość, ale pod warunkiem, że nie damy się złapać na kolejne oszustwo. Zarówno developer gier z Polski, jak i Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego przestrzegają przed stronami internetowymi, które podszywają się pod CD Projekt RED. Kuszą szybkim zarobkiem, ale dobrze wiemy, czy to się może skończyć.

Akcje CD Projekt – kolejne oszustwo

Zapewne wiele osób pluło sobie w brodę jeszcze przed premierą Cyberpunk 2077, że nie miało wtedy akcji CD Projekt. Ich wartość wtedy bardzo podskoczyła, ale to też był wyjątkowy okres. Później sprawy zaczęły przybierać inny obrót, ale my tutaj nie o inwestowaniu w akcje spółek, choć temat jest powiązany. Otóż ktoś wpadł na pomysł, że na tego typu „przynęcie na akcje” można zarobić. Oczywiście jedyną osobą, która na czymś takim zarobi, będzie sam oszust. Ci którzy dadzą się nabrać mogą jedynie stracić.

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego opublikował na swoim Twitterze informacje o nowym oszustwie. I trzeba przyznać, że to wygląda naprawdę dobrze, a już na pewno lepiej, niż wiele innych, które cały czas się w sieci pojawiają. Pojawiła się bowiem strona internetowa, która podszywa się pod CD Projekt. Nawiązując tym samym do samego wyglądu oryginalnej witryny, ale także i częściowo w komunikacji. Dodatkowo można na niej znaleźć nawet filmy, które pokazują siedzibę CD Projekt RED i pracowników firmy. Zresztą całość naprawdę może przypominać stronę, która powstała by promować Cyberpunk 2077. Oczywiście kiedy spojrzymy na pasek adresu w przeglądarce, widzimy różnicę.

Zobacz też: Specyfikacja OnePlus 10R w sieci – co ciekawego zaoferuje smartfon?

Jak działa oszustwo i podszywanie się pod CD Projekt?

Oszustwo CD Projekt akcje

Tutaj sposób działania oszustów jest trochę bardziej skomplikowany, niż w przypadku zwykłego wysyłania linków, które mają nas przekierować na fałszywą stronę z płatnościami. Otóż w sieci zaczęły pojawiać się reklamy i treści sponsorowane, które prowadzą do spreparowanych artykułów. Te mają zachwalać inwestycje w akcje spółki, a same teksty wyglądają tak, jak na popularnych portalach informacyjnych (np. Bankier). Oczywiście te „artykuły” także zostały przygotowane przez oszustów. I ponownie spojrzenie na pasek adresu może nas uchronić przed zrobieniem poważnego błędu.

Oszustom chodzi bowiem o to, by wyłudzić nasze dane, a robią to wizją szybkiego zarobku. Przekonują, że wydanie teraz kilkuset złotych na akcje sprawi, że będą nam wypłacane cotygodniowe dywidendy w wysokości 14 tysięcy złotych. Coś takiego już z daleka „śmierdzi”, ale zapewne ktoś się może na to nabrać. Jeżeli na spreparowanej stronie CD Projekt zostawimy nasze dane, odezwie się do nas „konsultant”. Ten będzie chciał pomóc w przeprowadzeniu całego procesu zakupu akcji. Będziemy wtedy musieli zainstalować specjalną aplikację, by ci „konsultanci” dostali dostęp zdalny do naszego komputera. I dobrze wiemy, że coś takiego może skoczyć się tragicznie. Możemy stracić nasze dane do logowania w bankowości internetowej, a potem pieniądze.

CD Projekt też ostrzega przed oszustami

O całej akcji ostrzega także sam developer, więc sprawa musi być naprawdę poważna. Nie wiemy, jak szeroko zakrojona jest akcja marketingowa. Ktoś jednak musiał solidnie w nią zainwestować i teraz liczy na prosty zwrot. Lepiej uważać i nie dać się nabrać, a jeżeli natraficie na tego typu reklamy lub podobne próby oszustwa, można to zgłosić bezpośrednio do CD Projekt.

Wśród danych publikowanych na wspomnianych witrynach znajdują się między innymi informacje o rzekomych planach Spółki w zakresie wypłat cotygodniowych dywidend, a także komunikaty dotyczące różnego rodzaju obietnic inwestycyjnych. CD PROJEKT podkreśla, że oficjalną korporacyjną stroną internetową Spółki, na której publikowane są informacje na temat jej bieżącej działalności  jest wyłącznie strona działająca pod adresem https://www.cdprojekt.com/pl/. Spółka zamieszcza informacje na temat dywidendy m.in. w zakładce Dywidenda dostępnej pod adresem: https://www.cdprojekt.com/pl/inwestorzy/dywidenda/. Tym samym – prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a także o kontakt z CD PROJEKT pod adresem e-mail: [email protected] w razie chęci weryfikacji autentyczności stron internetowych opatrzonych naszym logo oraz powiadomienia nas o podobnych naruszeniach.

Informacja ze strony CD Projekt

Źródło: Twitter / CD Projekt

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy