Stało się – Android Wear dostępny od dzisiaj w App Store!

Jędrzej Markiewicz Aplikacje 31-08-2015

iPhone-notifications-Android-Wear

 

Nadeszła chwila, która może mieć bardzo poważne konsekwencje na rynku smartwatchy. Android Wear pojawił się w App Store jako pełnoprawna aplikacja od Google. Chociaż nie są dostępne jeszcze wszystkie funkcje, z podziwem patrzę na to, jak wiele udało się ze sobą zintegrować, bo przecież iOS i Android to dwie, zupełnie różne platformy. Po ściągnięciu aplikacji i dodaniu zegarka do naszego konta otrzymujemy od razu w pełni działające urządzenie.  Czy to kamień milowy w porozumieniu między firmami Google i Apple?

 

Z całą pewnością od tej pory Apple Watch będzie miał olbrzymiego rywala – i to na swoim własnym terenie – na własne zresztą życzenie. Ich produkty na rękę działają na zupełnie innym ekosystemie, który moim zdaniem został zaprojektowany gorzej od tego znanego z Android Wear. Dziwi więc takie zagranie – Android nie mógłby przecież dodać takiej aplikacji do ich oferty bez uzyskania odpowiedniej zgody. Za sprawą stoją albo olbrzymie pieniądze i kontrakty, albo „konkurent Google numer jeden” zrozumiał, że takie rozwiązanie w jakiś sposób może im wyjść na dobre. Nie wiem dokładnie jakie pobudki nimi kierowały, ale być może pomyśleli, że przełamanie barier nie spowoduje dla nich zbyt dużych strat. Wszak w zaistniałej sytuacji być może fani Android Wear zdecydują się właśnie na ofertę Apple, ponieważ obydwa urządzenia nie będą ze sobą kolidować. Ja jednak uważam, że ta decyzja przyniesie firmie wyłącznie straty, a tańsze i bardziej dostępne zegarki Google’a, wyprą iWatche.

 

Android Wear na systemie iOS to przede wszystkim powiadomienia wyświetlające się w sposób podobny do tego, który doskonale znamy z Androida. Jeśli korzystamy z Google Now, jego karty także będą wyświetlały się na urządzeniu. Nie zabrakło oczywiście paru domyślnych tarcz do zastosowania, dostępne są też takie od osób trzecich. Oferta jest jednak dużo uboższa niż w Sklepie Play – co raczej nie powinno nikogo dziwić. Oprócz tego mamy dostęp do pogody, działają również komendy głosowe, ale niestety nie współpracują jeszcze ze wszystkimi aplikacjami. Bez problemu możemy na przykład skorzystać z notatnika lub wyszukać coś w internecie – nie będziemy jednak w stanie naczytać odpowiedź na SMS-a. Te funkcje zostaną zapewne dodane w przyszłości, bo póki co działają tylko w usługach dostarczanych od Google’a (Gmail, Hangouts)

 

AndroidWearforiOS

 

Aplikacja współpracuje z Google Fit, który dzisiaj także pojawił się w App Store. Oczywiście w tym momencie Android Wear na iOS wymaga wielu poprawek i nie dorównuje funkcjom dostarczanym przez zegarki Apple. Wkrótce jednak prawdopodobnie uzyskamy urządzenia wykorzystujące 100% swoich możliwości na zupełnie innym systemie. Co we mnie osobiście robi wrażenie.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x