Pracownicy UOKiK w asyście policji przeprowadzili przeszukania w trzech firmach informatycznych. Wcześniej na takie działania wyraził zgodę sąd. UOKiK podejrzewa niedozwolony podział rynku i zmowę przetargową przy dostawach szpitalnych systemów informatycznych.

UOKiK i przeszukania w firmach informatycznych

Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects — pracownicy UOKiK przeszukali siedziby tych trzech firm. Z informacji urzędu wynika, że przedsiębiorcy wraz z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową. Chodziło o dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia.

Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję — mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak dodaje, obecnie trwa analiza zebranego materiału. W opinii urzędu ma on znaczną wartość dowodową.

Czytaj także: Żabka otworzyła pierwszy sklep bezobsługowy w nowym modelu — jak to działa?

UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli jednak zebrany materiał potwierdzi podejrzenia urzędu, rozpocznie się postępowanie antymonopolowe, a poszczególne podmioty mogą mieć postawione zarzuty. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10% obrotu przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca uczestniczył w niedozwolonym porozumieniu, ale współpracuje z UOKiK i dostarczy dowody lub informacje na temat tego porozumienia, może liczyć na uniknięcie lub zmniejszenie kary.

źródło: UOKiK

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.