Cortana w publicznej wersji beta na Androida dostępna w USA

2 minuty czytania
Komentarze
CortanaHero

Na oficjalnym bogu Windows Microsoft poinformował o otwarciu dla wszystkich chętnych trwających od lipca testów wersji beta Cortany na system Android w USA. To przygotowywany przez Microsoft odpowiednik  cyfrowego asystenta głosowego Google Now.

Użytkownicy Windows 10 w angielskiej wersji językowej (polska wersja językowa nie udostępnia tej funkcji w ogóle) mogą skorzystać od premiery tego systemu z cyfrowej asystentki – Cortany, która umożliwia głosowe modyfikowanie ustawień, otwieranie aplikacji  czy przeszukiwanie sieci. Microsoft przenosząc asystentkę na konkurencyjne urządzenia chce udostępnić swoim klientom te same narzędzia  – z jakich korzystają na PC – także na urządzeniach mobilnych bez względu na platformę. Oczywiście, podjęcie takich kroków jest związane w jakimś stopniu z kiepską pozycją Windows Phone na rynku smartfonów. Moim zdaniem jednak powody nie są tak ważne, jak fakt, że użytkownik będzie mieć możliwość wyboru idealnego dla niego asystenta.

Przykładowe ekrany asystentki od Microsoftu:

Cortana-food-image-576x1024

Możliwości Cortany dla systemu Android to między innymi:

  • otrzymywanie i zarządzanie powiadomieniami
  • przeszukiwanie sieci Internet
  • śledzenie informacji o wybranych lotach (aktualne położenie itd.)

Obecnie dostępne tylko na Windows funkcje to:

  • wywoływanie asystentki słowami „Hey Cortana”
  • otwieranie aplikacji
  • przyciski ustawień

Dostęp do bety można uzyskać pod tym linkiem – w moim przypadku potrzebne były dwie próby – za pierwszym razem wyświetlił się komunikat informujący, że w programie testowym jest już wystarczająca liczba użytkowników. Za drugim razem jednak dostęp został przyznany natychmiast. Niestety, tak jak zakładałem od samego początku żadne z moich kilku urządzeń nie zostało dopuszczone do instalacji Cortany – w Google Play wyświetlonym na komputerze pod każdym z urządzeń wyświetla się komunikat „nie można zainstalować Cortany w kraju tego urządzenia”. Nie pomaga nawet wielokrotna zmiana ustawień regionalnych konta Google. Jakiś czas temu miałem okazję przetestować Cortanę na Windows (gdzie nie ma aż takich obwarowań) i asystentka spisywała się całkiem nieźle. Oczywiście użyteczność takich narzędzi zależy głównie od użytkownika – dla jednego będzie to sporym ułatwieniem, dla drugiego pozostanie zabawką na nudne dni.

Microsoft ma w planach rozszerzenie dostępności narzędzia na kolejne regiony. W pierwszej kolejności spodziewam się krajów które już mają Cortanę na Windows (jak choćby Niemcy).

Źródło: Microsoft.com

Motyw