ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Meta oskarżona o wprowadzanie w błąd inwestorów

Facebook likwiduje rządową farmę trolli w Nikaragui

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Facebook zlikwidował rządową farmę trolli w Nikaragui, gdzie wiele agencji rządowych pomagało w prowadzeniu sieci fałszywych kont i stron medialnych. Te rozciągały się na Facebooku, Instagramie, TikToku, Twitterze i YouTube. Facebook podzielił się szczegółami sieci w swoim miesięcznym raporcie na temat skoordynowanych nieautentycznych zachowań na platformie. Najprawdopodobniej będzie to także ostatni taki raport od Facebooka, a każdy następny zostanie podpisany jako Meta.

Facebook zlikwidował rządową farmę trolli

Facebook zlikwidował rządową farmę trolli

Oprócz setek fałszywych kont społecznościowych farma trolli również zawierała złożoną sieć marek medialnych na Blogspot, WordPress i Telegramie. Niektóre fałszywe konta udawały zwolenników rządu, a niektóre udawały studentów uniwersytetu, którzy prowadzili protesty przeciwko rządowi w 2018 roku. Fałszywe konta również masowo zgłaszały aktywistów i innych krytyków rządu, próbując doprowadzić do ich zbanowania na Facebooku. Począwszy od 2019 roku, grupa zaczęła również zamieszczać i sztucznie wzmacniać pochwały na temat rządu Nikaragui i rządzącej partii FSLN.

Zobacz też: Samochody drożeją — czy zakup pojazdu może być świetną inwestycją?

Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy Facebook złapał rząd prowadzący tego rodzaju operację, gigant podkreślił, że przypadek Nikaragui był wyjątkowy. Wszystko dlatego, że specjaliści Facebooka byli w stanie połączyć go z wieloma instytucjami rządowymi, w tym Instytutem Ubezpieczeń Społecznych i Sądem Najwyższym, zaś centrala poczty w kraju była głównym węzłem farmy trolli. Serwis podkreśla, że jeszcze nigdy tak wiele instytucji nie było zaangażowanych w podobne działanie, a mimo to tajemnicę jej funkcjonowania ukrywano przez dość długi czas. Otóż okazało się, że początek całej operacji miał miejsce jeszcze w 2018 roku. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy