Aktualizacja Bitcoina

Za wydobycie Bitcoina odpowiada głównie kilkadziesiąt osób

2 minuty czytania
Komentarze

Bitcoin i inne popularne kryptowaluty są łatwiej dostępne niż kiedykolwiek, ale nie zmieniło to faktu, że niewielki odsetek użytkowników nadal kontroluje większość rynku. Według nowego badania przeprowadzonego przez National Bureau of Economic Research (NBER) 10 tysięcy największych indywidualnych inwestorów Bitcoin kontroluje mniej więcej jedną trzecią kryptowaluty w obiegu. Nie to jest jednak najciekawsze.

Wydobycie BTC to głównie 50 osób

Wydobycie BTC to głównie 50 osób

Odróżnienie indywidualnych właścicieli od większych grup i giełd, które przechowują walutę dla wielu użytkowników, może być trudne. Jednak NBER było w stanie ominąć to wyzwanie dzięki swojej autorskiej metodzie, której jednak nie opisuje. Firma odkryła, że pod koniec zeszłego roku, 10 000 największych indywidualnych właścicieli kontrolowało około 8,5 miliona Bitcoinów, podczas gdy największe grupy nadzorowały bliżej 5,5 miliona Bitcoinów. Zagłębiając się głębiej, NBER odkryło, że 1000 inwestorów indywidualnych odpowiada za około 3 miliony z 8,5 miliona Bitcoinów.

Zobacz też: Touch Bar to zmarnowany potencjał Apple. Łezka kręci się w oku

Co więcej, badacze zauważają, że ich pomiar koncentracji jest najprawdopodobniej niedoszacowany, ponieważ nie mogą wykluczyć, że niektóre z największych adresów są kontrolowane przez ten sam podmiot. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wczesnych Bitcoinów, z których wiele jest podejrzewanych o posiadanie przez tajemniczego twórcę kryptowaluty, Satoshi Nakamoto. Sprawy są jeszcze bardziej wyraźne, gdy spojrzymy na koncentrację górników. NBER twierdzi, że 10 procent największych operacji górniczych kontroluje około 90 procent mocy wydobywczej Bitcoina. Co więcej, zaledwie 0,1 procent górników, czyli około 50 operacji, jest odpowiedzialnych za połowę całej produkcji górniczej. Te obserwacje doprowadziły NBER do wniosku, że pomimo uwagi, jaką Bitcoin otrzymał w ciągu ostatnich kilku lat, ekosystem jest nadal zdominowany przez koncentrację kluczowych graczy, co czyni go podatnym na ryzyko systemowe, takie jak atak 51-procentowy, w którym grupa górników mogłaby przejąć kontrolę nad większością sieci.

Źródło: TechSpot

Motyw