PCIe 6.0 oficjalnie

Specyfikacja PCIe 6.0 ujrzała światło dzienne – potencjał jest ogromny

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

PCI Special Interest Group (PCI-SIG) opublikowało projekt specyfikacji 0.9 dla PCIe 6.0, który będzie ostatecznym projektem przed wydaniem pełnej wersji 1.0. Choć jest to duży krok naprzód, minie jeszcze sporo czasu, zanim PCIe 6.0 faktycznie trafi do rąk konsumentów. Mimo to możliwości oferowane przez standard nie ulegną już większym zmianom. Zostaną jedynie dopieszczone pewne szczegóły.

PCIe 6.0 0.9

PCIe 6.0 0.9

PCI-SIG ogłosiło na swojej stronie internetowej, że osiągnęło ostatni krok przed wydaniem pełnej specyfikacji, aby producenci mogli rozpocząć produkcję sprzętu obsługującego PCIe 6.0. Specyfikacja 0.7 została wydana w listopadzie ubiegłego roku. Prezes PCI-SIG Al Yanes powiedział The Register, że ostateczne wydanie 1.0 jest obecnie planowane na koniec tego roku lub początek 2022. PCIe 6.0 ma podwoić przepustowość PCIe 5.0, obiecując do 64 gigatransferów na sekundę. Oznacza to, że właśnie tyle razy w ciągu sekundy zostaną przesłane informacje, jednak nie odnosi się to do ich rozmiaru. Ten natomiast wynosi do 256 GB/s w konfiguracji x16.

Zobacz też: Jesień spadających cen – nowa promocja na sprzęty od Huawei

Będzie również zawierać kodowanie oparte na jednostkach kontroli przepływu (FLIT) oraz nisko-opóźnieniową korekcję błędów (FEC). FEC będzie posiadał dodatkowe mechanizmy poprawiające wydajność przepustowości. PCIe 6.0 będzie wstecznie kompatybilne z poprzednimi generacjami. Oczywiście  to wciąż technologia dalekiej przyszłości. Warto podkreślić, że najnowsze procesory i karty graficzne firm takich jak AMD, Intel i Nvidia dopiero zaczynają przyjmować PCIe 4.0. To samo dotyczy najnowszych dysków SSD. Specyfikacje dla PCIe 5.0 pojawiły się w 2019 roku, ale producenci sprzętu wciąż przygotowują się do aktualizacji wszystkich swoich produktów do tej generacji.

Źródło: TechSpot

    Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy