wyszukiwarka Google 23 urodziny

Wyszukiwarka Google obchodzi dziś swoje 23 urodziny

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Dziś swoje 23 urodziny obchodzi wyszukiwarka Google. Przypadkowe spotkanie dwóch informatyków w latach 90. XX wieku zmieniło losy internetu. Przypomina o tym okolicznościowy obrazek Google Doodle, który wyświetla się dziś internautom na całym świecie zamiast tradycyjnego loga wyszukiwarki.

23 urodziny wyszukiwarki Google

Tak wygląda dziś główna strona wyszukiwarki Google

Za datę powstania wyszukiwarki Google uważa się 27 września 1998 roku. Jej historia rozpoczyna się jednak trzy lata wcześniej. Sergey Brin studiował wtedy na Uniwersytecie Stanforda i otrzymał zadanie oprowadzenia Larry’ego Page’a, który rozważał rozpoczęcie nauki na tej uczelni. Podobno na początku znajomości Larry i Sergey nie zgadzali się ze sobą praktycznie w żadnej sprawie, ale w kolejnym roku zaczęli współpracować. Wyszukiwarka Backrub (nazwę szybko zmieniono na Google) była ich… projektem studenckim, nad którym pracowali w akademiku.

Wyszukiwarka zwróciła uwagę nie tylko społeczności akademickiej, ale też inwestorów z Doliny Krzemowej. W sierpniu 1998 roku Andy Bechtolsheim wypisał twórcom Google czek na 100 000 dolarów. Dzięki temu Larry i Sergey mogli oficjalnie powołać do życia firmę Google Inc. i przenieść jej działalność z akademika do wynajętego garażu w Kalifornii. Ten należał do Susan Wojcicki, która obecnie jest… prezesem zarządu YouTube.

Czytaj także: Polskojęzyczna Wikipedia ma już 20 lat — przypomnijmy jej historię

Obecnie Google ma siedzibę w Mountain View i zatrudnia 60 000 pracowników w 50 krajach. Rozwijane są takie usługi, jak poczta (Gmail), mapy (Google Maps) czy serwis wideo (YouTube), ale firma nadal kojarzona jest głównie ze swojej wyszukiwarki.

źródło: Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy