Laserowa kuchenka z drukarką 3D

Laserowa kuchenka z drukarką 3D – zaprojektuj swój posiłek

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia stworzyli system, który może gotować jedzenie za pomocą laserów i wykorzystuje technologię druku 3D do składania potraw. Naukowcy z zespołu Digital Food z Creative Machines Lab pracowali nad zbudowaniem autonomicznego, cyfrowego, osobistego szefa kuchni. Zespół twierdzi, że drukarki mogą układać składniki z milimetrową precyzją, ale nie istniała metoda podgrzewania o takim samym stopniu rozdzielczości.

Laserowa kuchenka z drukarką 3D

Zespół postanowił opracować system, który mógłby drukować żywność w 3D i wykorzystywać lasery do jej jednoczesnego gotowania. W badaniach zespół wykorzystał kurczaka jako modelowy system żywnościowy i zbadał różne metody gotowania poprzez wystawienie go na działanie światła niebieskiego i podczerwonego. W ich teście kurczak został wydrukowany w kawałku o grubości 3 mm i wielkości około 2 centymetrów kwadratowych. Podczas eksperymentu zbadano wiele parametrów gotowania, w tym głębokość gotowania, rozwój koloru, zatrzymanie wilgoci i różnice smakowe pomiędzy jedzeniem gotowanym przy użyciu lasera a mięsem gotowanym na kuchence. Jednym z interesujących odkryć było to, że żywność gotowana przy użyciu lasera skurczyła się o 50 procent mniej niż mięso gotowane na kuchence, zachowując przy tym dwukrotnie większą wilgotność.

Zobacz też: 5 dolarów zniżki na AliExpress dla tych, którzy zapłacą Blikiem

Przy mniejszym skurczeniu i utracie wilgoci mięso miało podobny smak w porównaniu z mięsem gotowanym na tradycyjnej kuchence. Innym ciekawym odkryciem podczas ślepych testów smaku przeprowadzonych podczas eksperymentu było to, że dwóch testerów wolało mięso gotowane za pomocą lasera od próbek gotowanych na kuchence. Chociaż technologia druku 3D i laserowego gotowania jest obiecująca, naukowcy przyznają, że wciąż istnieją wyzwania, którym trzeba sprostać. Jednym z kluczowych wyzwań jest coś, co badacze nazywają Food CAD, opisany jako rodzaj programu do projektowania wyglądu żywności. Zespół twierdzi, że systemy takie jak ten wymagają wysokopoziomowego, prostego oprogramowania umożliwiającego nie-programistom projektowanie żywności, którą chcą jeść. Możliwe więc, że w przyszłości szef kuchni nie będzie operował nożem, a tabletem graficznym.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy