Nie tylko ludzie mogą korzystać z VR. Rolnicy z obszaru Moskwy przywiązali zmodyfikowane zestawy rozszerzonej rzeczywistości do krów. Chcieli w ten sprawdzić, czy poprawiły one ich nastrój i oczywiście ich produkcję mleka. Projekt poddał bydło symulowanemu letniemu poletku z kolorami dostrojonymi do oczu zwierząt, dając im zdecydowanie bardziej przyjemny krajobraz niż zwykłe, ograniczające gospodarstwo rolne. I tak, zestawy VR zostały dostosowane do cech strukturalnych głów krów, tak aby mogły właściwie widzieć.

VR dla krów

VR dla krów

Wydaje się, że zadziałało, przynajmniej na poziomie podstawowym. Pierwszy test zmniejszył niepokój krów i poprawił ich ogólne samopoczucie. Chociaż nie jest pewne, jak dobrze wpływa to na jakość lub ilość mleka, miejscowi twierdzą, że widzą poprawę. Dodatkowo istnieją plany przeprowadzenia bardziej kompleksowych badań, aby ostatecznie odpowiedzieć na to pytanie. Mam tylko nadzieję, że żadna z krów nie cierpi z powodu choroby symulacyjnej. To mogłoby być dość niezręczne, biorąc pod uwagę ich skomplikowany układ pokarmowy.

Zobacz też: Intel i MediaTek chcą razem wprowadzić laptopy w erę 5G

Badanie rodzi kilka pytań. Jak to rozwiązanie sobie z żywotnością baterii? Czy istnieje ryzyko, że krowy będą szaleć, gdy zdejmie się im zestawy i pokaże im ponurą rzeczywistość? W pewnym sensie jest to rozwiązanie problemu, który stworzył człowiek. Pomijając te kwestie, może to być opcja dla gospodarstw rolnych, gdzie pola po prostu nie są dostępne, lub gdzie istniejące techniki relaksacyjne dla zwierząt mogą nie być skuteczne. Ciekawe czy za kilkadziesiąt lat umieścimy krowy w Matrixie? Przyznam, że byłoby to dość niepokojące.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.