O ile o pamięciach Toshiby słyszał każdy, tak niewielu wie, czym jest marka Kioxia. Powstała ona w wyniku wydzielenia z upadającej Toshiby działu pamięci komputerowych. Dziś ten dział jest szykowany do przejęcia przez innego giganta.

Western Digital przejmie Kioxię?

Według nieoficjalnych informacji, korporacja Western Digital (największy na świecie producent dysków twardych) prowadzi rozmowy z Kioxią na temat połączenia obu firm. Ewentualnie porozumienie może zapaść najwcześniej w połowie września. Cała transakcja byłaby warta około 20 miliardów dolarów. Po wycieku tych informacji, akcje Western Digital na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły o 7,8 %. Nieco inaczej wyglądało to w przypadku Toshiby (głównego udziałowca Kioxii), akcje tej korporacji na giełdzie w Tokio wzrosły o 2,1 %.

Nowy moloch na rynku?

Western Digital zaznaczył swoją obecność na rynku pamięci półprzewodnikowych w 2016 roku, kiedy to za 19 miliardów dolarów przejął amerykańską firmę SanDisk. Producent dysków twardych od niedawna ściśle współpracuje z Kioxią, która udostępnia WD część swojej mocy produkcyjnej. Obie firmy w zeszłym roku osiągnęły sprzedaż pamięci komputerowych na poziomie 17 miliardów dolarów. Dla porównania – Samsung, obecny lider tego rynku sprzedał w zeszłym roku pamięci o wartości 18,6 miliarda dolarów. Ewentualne połączenie firm Kioxia i Western Digital mogłoby zabetonować rynek pamięci komputerowych. Z tego też powodu nie wiadomo, czy urzędy antymonopolowe wydadzą zgodę na takie połączenie.

Źródło: Bloomberg