pszczoły polecą na marsa

Czy pszczoły polecą na Marsa? Owady w kosmosie mogą mieć swoje zadanie

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Na Marsa wysyłamy obecnie łaziki kosmiczne, ale niewykluczone, że w przyszłości na Czerwoną Planetę polecą… pszczoły. Owady mogłyby zapylać uprawy w marsjańskich szklarniach, tyle że najpierw musiałyby się tam jakoś dostać. Czy to możliwe? Sprawdza to doktorantka Dagmara Stasiowska z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Czy pszczoły polecą na Marsa?

Pszczoły na Marsie mogą okazać się bardzo przydatne. Przeciążenia generowane przez rakietę w trakcie podróży w kosmos powodują jednak stres, który może zaburzać rozmnażanie się owadów. Dagmara Stasiowska przeprowadziła badania z udziałem ośmiu pszczelich rodzin. Połowa z nich odbyła lot symulowany na wirówce imitującej profil przeciążeniowy startującej rakiety. Druga połowa stanowiła grupę kontrolną.

Dzięki zebranym danym dotyczącym zdolności reprodukcyjnych królowych będzie można stworzyć model komputerowy kosmicznych pszczół. W przyszłości dzięki takiemu modelowi mogą zostać zaprojektowane transportery chroniące zapylacze przed przeciążeniami w trakcie podróży rakietą. Potencjał naukowy prowadzonych eksperymentów będzie w pełni doceniony za wiele lat, kiedy to faktycznie uda się na Marsie stworzyć pierwsze plantacje. Mam jednak świadomość, że wszystko to co uda się wypracować teraz i sprawdzić w warunkach eksperymentalnych na Ziemi jest w stanie za 10, 20 czy 30 lat przynieść zaskakujące rezultaty — mówi autorka badań.

Czytaj także: Kolejna edycja Nocy Innowacji już jesienią — znamy dokładną datę

AGH informuje, że do tej pory nie badano wpływu przeciążeń na poprawność rozmnażania się królowych pszczół miodnych. Same eksperymenty na pszczołach w nawiązaniu do transportu kosmicznego miały miejsce zaledwie kilka razy. Przykładowo, w latach 80. NASA sprawdzała zdolność do budowania plastrów w warunkach mikrograwitacji.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy