mechanizm podobny do żaluzji w oku

W ludzkim oku działa mechanizm podobny do… żaluzji

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Naukowcy odkryli, że w ludzkim oku znajduje się mechanizm podobny w działaniu do żaluzji. Praca na ten temat ukazała się w czasopiśmie The Journal of Physical Chemistry. Za odkrycie odpowiada międzynarodowy zespół badaczy, którym kieruje prof. Wiesław Gruszecki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mechanizm działający podobnie do żaluzji w ludzkim oku – jak to możliwe?

Badacze odkryli mechanizm żaluzji molekularnych w siatkówce oka człowieka. Prof. Wiesław Gruszecki tłumaczy w rozmowie z PAP, że w ludzkim oku funkcjonują różne mechanizmy, zapewniające organowi możliwość działania zarówno przy bardzo słabym, jak i silnym świetle. Chodzi m.in. o zwężanie i rozszerzanie źrenic, przypominające działanie przesłony fotograficznej. Nie wszystkie z tych mechanizmów są w pełni poznane.

Nam się udało odkryć, iż w oku człowieka funkcjonuje również inny ważny mechanizm działający – można powiedzieć – na zasadzie żaluzji słonecznych – twierdzi prof. Gruszecki. Jak wyjaśnia, w siatkówce oka przed fotoreceptorami jest warstwa żółta zawierająca luteinę i zeaksantynę, określane jako barwniki ksantofilowe. Barwniki te działają jak filtry, dzięki czemu do fotoreceptorów nie dociera zbyt dużo światła. Prof. Gruszecki tłumaczy, że te wewnętrzne okulary słoneczne dynamicznie reagują na natężenie światła.

Czytaj także: Google powie Ci, jeśli wyniki wyszukiwania są… szemrane

Kiedy intensywność światła jest duża, barwniki zaczynają się automatycznie zamykać. Gdy natomiast światła jest bardzo mało, to barwniki działają odwrotnie. Zupełnie jak żaluzje. Prof. Gruszecki zaznacza, że zalety tego mechanizmu to m.in. ochrona siatkówki oka przed fotouszkodzeniami w warunkach silnego oświetlenia i precyzyjne widzenie przy słabszym świetle.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy