bieganie, aplikacja do biegania

Technologie z okazji Tygodnia Zdrowia Mężczyzn

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Międzynarodowy Tydzień Zdrowia Mężczyzn to coroczna inicjatywa zapoczątkowana w USA, a w tym roku przypada pomiędzy 14 a 20 czerwca. Dodatkowo 18 czerwca mamy tzw. „niebieski piątek”. Tego dnia mężczyźni na całym świecie powinni założyć coś niebieskiego, zwracając w ten sposób symbolicznie uwagę na typowo męskie kwestie zdrowotne oraz na potrzebę regularnych badań kontrolnych, np. w ramach profilaktyki raka jąder czy raka prostaty, a także na konieczność prowadzenia zdrowego i wolnego od używek trybu życia. Jak mogą pomóc nam w tym nowinki technologiczne? Sprawdźcie nasze zestawienie i zadbajcie o siebie i najbliższych już od dziś.

Tydzień zdrowia Mężczyzn czas zacząć

oczy praca przy komputerze zdrowie

Zacznijmy od tego, jak mężczyźni dbają o zdrowie? Czy jest dobrze, czy może mogłoby być lepiej? Jak pokazują wyniki Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020, styl życia w znacznie większym stopniu determinuje kondycję zdrowotną niż czynnik dziedziczny, czyli rodzinne obciążenie chorobami.

Mężczyźni gorzej dbają o zdrowie niż kobiety. Indeks Zdrowia w przedziale 76-100 proc. uzyskało 16 proc. kobiet i tylko 10 proc. mężczyzn. Ponad 74 proc. badanych mężczyzn ma problem z nadmierną masą ciała. Jedną z przyczyn może być to, że warzywa i owoce do swojej diety codziennie włącza 34 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn. Z kolei napoje energetyzujące pije 26 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn. Panów sięgających codziennie po alkohol jest 15 proc., natomiast kobiet tylko 4 proc.

Jednym z nałogów, którym najczęściej ulegają mężczyźni, jest palenie tytoniu. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że papierosy na świecie pali nieco ponad 1 mld mężczyzn, przy około 250 mln palących kobiet. Tylko w Polsce liczba palących mężczyzn sięga 5 mln, pali co piąty dorosły mężczyzna.

Jak zadbać o masę ciała?

Aktywność fizyczna, wspomagana aplikacjami w naszym telefonie czy w smartwatchu, może być ważnym elementem dbania nie tylko o odpowiednią wagę, ale też o serce, układ krwionośny i dobre samopoczucie. Niestety młodzi mężczyźni nie podejmują wystarczająco dużo wysiłku fizycznego, co może być główną przyczyną problemów ze zdrowiem w przyszłości. Rozwiązania oparte o nowe technologi nie tylko pomogą zmierzyć efekty wysiłku, a też zmotywują do niego wprowadzając elementy grywalizacji.

Wśród najczęściej pobieranych aplikacji wspierających aktywność fizyczną znajdują się m.in. Google Fit, Adidas Running  (dawne Runtastic Running & Fitness), My Tracks, Abs workout, Running Cycling Walk oraz Nike+ Running. Bijąca rekordy pośród warszawskich rowerzystów i biegaczy Strava pozwala określić archiwizować i analizować swoje treningi oraz kolekcjonować „kudosy” od znajomych oraz pozostałych ćwiczących z aplikacją, np. po umieszczeniu zdjęć z „wypadu” na trening.

strava

Aplikacje dają szerokie możliwości personalizacji i doboru indywidualnego planu ćwiczeń. Z kolei, te monitorujące tętno są coraz częściej wykorzystywane do badań przesiewowych, diagnostyki serca oraz wykrywania migotania przedsionków. Ta funkcja wymaga posiadania odpowiedniego smartwatcha.

Co pomoże w zdrowym odżywianiu?

Wśród osób zapracowanych i tych, które nie mają czasu czy chęci na gotowanie, modne stały się gotowe posiłki dostarczane bezpośrednio do domu czy biura. Jak wynika z badania ABR SESTA i Fitness Catering, co trzeci aktywny zawodowo Polak interesował się dietą pudełkową. Na największej porównywarce diet pudełkowych w Polsce Dietly.pl można szybko i sprawnie dobrać dla siebie najlepszy zestaw posiłków.

Jeśli ktoś jednak chce przygotowywać posiłki sam,  musi pamiętać, że podstawą zdrowej diety są odpowiednie składniki. Aplikacja „Wiesz Co Jesz” to zbiór wiedzy o składnikach i produktach spożywczych oraz ich wpływie na zdrowie. Identyfikacja przebiega łatwo, dzięki wbudowanemu w aplikację skanerowi kodów kreskowych. Skanowania zapisują się w historii. Po wybraniu diety, jaką chce się stosować, aplikacja podpowie, jakich składników lepiej unikać.

Z kolei Fitatu to aplikacja do prowadzenia dzienniczka żywieniowego i śledzenie wartości odżywczej posiłków. Na początku wprowadza się informacje o sobie i ustala cel do osiągnięcia oraz tempo zmiany masy ciała na tydzień. Z aplikacji można korzystać wtedy, gdy chce się schudnąć, ale również utrzymać wagę.

Kolejną ciekawą aplikacją jest Big Oven, który pomaga przygotować posiłek. Nie tylko pozwala przeglądać przepisy, ale również wskazuje, co można przygotować z produktów, które już są w lodówce. Wybrane przepisy można gromadzić w oddzielnej zakładce i układać z nich tygodniowe menu dla całej rodziny. Na podstawie menu generowana jest lista zakupów, z której dotknięciem wykreśla się kupione już produkty.

Jak zapobiegać najczęstszym chorobom?

papierosy mentolowe e papieros iqos

Nowotwory stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce, a mimo to wiele osób nadal zapomina o wykonywaniu badań przesiewowych w ogóle lub nie wykonuje ich regularnie. Na szczęście przynajmniej częściowo mamy wpływ na ewentualne ryzyko wystąpienia nowotworu. Możemy je zmniejszyć – przede wszystkim – przez zachowanie prawidłowej diety, codziennej aktywności fizycznej i przez zaniechania palenia tytoniu. Panowie palą chętniej i więcej niż kobiety – po „dymka” codziennie sięga co trzeci z nich. Odsetek palących wśród pełnoletnich mężczyzn w Polsce to 31 proc. WHO zwraca uwagę na to, że w większości choroby europejczyków jak rak układu oddechowego, udar, choroba wieńcowa, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc są związane z paleniem tytoniu i odpowiadają za około 60 proc. różnicy w długości życia między kobietami a mężczyznami

Palenie tytoniu i wdychanie dymu tytoniowego niosą ze sobą ryzyko rozwoju chorób nie tylko nowotworowych, a też m.in. układu sercowo-naczyniowego czy oddechowego. Lekarze zalecają bezwarunkowe zaprzestanie palenia, jednak wielu palaczy, pomimo wiedzy o szkodliwości tego nałogu, nie może się z nim rozstać. Mogą im w tym pomóc aplikacje do rzucania palenia jak Smokerstop, Flamy, QuitNow czy Rzuć Palenie.

Wiele osób podejmuje też próby leczenia nałogu, które – pomimo stosowania nikotynowej terapii zastępczej czy leków – kończą się porażką i ostatecznie wraca do palenia papierosów. W takich sytuacjach nowe technologie również mogą przyjść z pomocą, ograniczając szkody wywołane paleniem tytoniu. Jedyną autoryzowaną przez FDA (amerykańską Agencję Leków i Żywności) alternatywą dla papierosów jest urządzenie z systemem podgrzewania tytoniu  – IQOS. Wkład tytoniowy w podgrzewaczu jest podgrzewany do temperatury poniżej 300 stopni, przy której uwalniają się związki nikotynowe, ale nie powstają substancje smoliste ani dym papierosowy. W zwykłym papierosie tytoń osiąga temperaturę nawet 800 stopni.

Zobacz też: W czasie pandemii stale trujemy się papierosami.

Choć oczywiście obecnie podstawowym problemem związanym ze zdrowiem u mężczyzn jest odpowiednia aktywność fizyczna i dieta, nie możemy zapominać o prewencji chorób. Istotne jest tu zapobieganie chorobom na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, konieczne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia w przychodniach, szpitalach i poradniach. Po drugie, równolegle musimy sami o siebie dbać. W naszym codziennym życiu pomóc mogą nam w tym szybko rozwijające się nowe technologie.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy