Nowelizacja przepisów o mediach podpisana przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę sprawia, że Białoruś staje się państwem bez wolnego internetu. To nie pierwszy raz, gdy naszych sąsiadów ze Wschodu czekają problemy z dostępem do informacji. Tym razem regulacje są jednak wyjątkowo restrykcyjne.

Nowe przepisy sprawiają, że Białoruś będzie państwem bez wolnego internetu

białoruś bez wolnego internetu

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka podpisał nowelizację ustawy o mediach. Nowe zasady zaczną obowiązywać za miesiąc. Prokurator Generalny oraz prokuratorzy obwodowi dostali prawo do blokowania stron internetowych. Teoretycznie dotyczy to witryn propagujących ekstremizm i zawierających informacje szkodzące interesom narodowym. Jak jednak łatwo się domyślić, prokuratorzy będą mogli cenzurować sieć i blokować dostęp do wszelkich niezależnych przekazów, które nie są zgodne z propagandową narracją władzy. Władze Białorusi za przejaw ekstremizmu uznają np. krytykujące ją kanały w komunikatorze Telegram.

Na tym nie koniec zmian – według nowych przepisów założycielami mediów (bez względu na czas ich powstania) nie mogą być cudzoziemcy, bezpaństwowcy ani osoby prawne z udziałem zagranicznym. Nie można będzie również publikować sondaży bez posiadania specjalnej akredytacji. Przed wyborami prezydenckimi największe białoruskie portale przeprowadziły internetowe sondaże, w których Łukaszenka dostawał po kilka procent głosów poparcia – przypomina belsat.eu. Wśród nowych regulacji znalazł się także zapis o zakazie przeprowadzania tzw. live streamów z manifestacji, które łamią ustawę o imprezach masowych.

Czytaj także: Naukowcy modyfikują komórki odpornościowe – mają zwalczać nowotwory

To nie pierwszy raz, gdy przy zaostrzających się nastrojach społecznych u naszych wschodnich sąsiadów, władza ogranicza dostęp do sieci. W ubiegłym roku po sfałszowanych wyborach i fali protestów internet na Białorusi był blokowany, nie działały również telefony.

źródło: PAP, belsat.eu

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.