Digital Ars wystawa

Digital Ars – pierwsza w Polsce wystawa obrazów stworzonych z użyciem AI

2 minuty czytania
Komentarze

Technologia przenika do kolejnych dziedzin naszego życia. Nawet do sztuki. W sieci jest już dostępna wystawa Digital Ars. To pierwsza ekspozycja w naszym kraju, którą tworzą obrazy stworzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Wystawa Digital Ars, czyli co potrafi stworzyć duet człowiek-technologia

Fundacja Digital Poland w ubiegłym roku zorganizowała konkurs Digital Ars. Uczestnikami rywalizacji były osoby, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują AI. Niedawno spośród 61 artystów wyłoniono 14 zwycięzców. Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach:

  • Otwarta
  • Nowa
  • Transformacje i metamorfozy

Organizatorzy przyznali też nagrodę specjalną oraz nagrodę publiczności. Wszystkie zwycięskie prace można już oglądać dzięki wirtualnej wystawie.

Realizując projekt “These humans did not feel” zastanawiałam się, czy sztuczna inteligencja potrafi w sposób przekonujący pokazać ludzkie emocje. Czy wzbudzi w nas empatię? A może wywoła mieszane uczucia i niepokój? – mówi Ivona Tautkute, która w konkursie Digital Arts zdobyła pierwsze miejsce w kategorii otwartej. Artystka zauważa, że sieć neuronowa na podstawie zdjęć ludzi nauczyła się odwzorowywać teksturę skóry i rysy twarzy, ale również odkryła, jak wygląda m.in. smutek w spojrzeniu czy zmarszczki. Ivona Tautkute przyznaje, że było dla niej zaskakujące, jak realistycznie sieć obrazuje emocje. Poczułam nawet więź sympatii z tymi nieistniejącymi osobami – mówi artystka. Zaznacza, że emocje odwzorowane na wygenerowanych przez AI obrazach tak naprawdę nie istnieją, ale widz staje się częścią procesu artystycznego i medium, które umożliwia zmaterializowanie się emocji w rzeczywistości.

Czytaj także: Rosja ma dość Twittera – serwis zostanie zablokowany

Cyfrowa sztuka zyskuje coraz większą popularność na świecie. Niedawno dom aukcyjny Christie’s sprzedał cyfrowe dzieło Everydays – The First 5000 Days autorstwa artysty Beeple za 69 mln dolarów. Mimo że obraz nie istnieje w formie fizycznej, powstawał przez ponad 13 lat. Dzieło składa się bowiem z pięciu tysięcy grafik, które autor tworzył każdego dnia. Obraz powstał jako niewymienny token NFT.

źródło: Digital Poland