digital ars

Digital Ars – niestandardowy konkurs dla artystów i programistów

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Fundacja Digital Poland wspólnie z partnerami ogłosiła konkurs Digital Ars, który jest adresowany do artystów i programistów. Mogłoby się wydawać, że obie grupy nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, ale to pozory. W ostatnim czasie sektor kreatywny coraz bardziej interesuje się bowiem sztuczną inteligencją.

Digital Ars – o co dokładnie chodzi w konkursie?

Jeszcze nie tak dawno sztuczna inteligencja była uznawana za futurystyczną ciekawostkę technologiczną. Dziś natomiast stanowi ważny trend, który wkracza do kolejnych dziedzin naszego życia. Z możliwości, które daje AI, czerpie nawet kultura i sztuka. Systemy związane ze sztuczną inteligencją stanowią jedno z narzędzi pracy artystów.

Fundacja Digital Poland wraz z partnerami ogłosiła więc konkurs, który ma promować sztuczną inteligencję i oswajać lęki z nią związane. W rywalizacji mogą wziąć udział indywidualni artyści i programiści, a także zespoły przez nich stworzone. Zadanie polega na przygotowaniu pracy w jednej z trzech kategorii. Oto one:

  • Otwarta: brak ograniczeń, a więc dozwolona pełna kreatywność
  • Nowa: stworzenie unikalnego dzieła sztuki przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji
  • Metamorfozy/Transformacje: artystyczna interpretacja znanych utworów i obrazów

Czas na nadsyłanie zgłoszeń upływa 30 listopada 2020. Nagrody to m.in. 1000 zł dla zwycięzców każdej z kategorii, smartfony Huawei, a także możliwość wystawienia swoich dzieł w galerii Muzeum Narodowego. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie konkursu.

Czytaj także: Blue Origin potwierdza – firma dostarczy cenny ładunek na Księżyc już w 2023 roku

Powinniśmy przestać rozdzielać technologie i sztukę. Myślę,  że są to obszary, które idą ręka w rękę i jestem przekonana, że artyści coraz odważniej posługują się tymi narzędziami w swojej pracy – mówi Katarzyna Stanny, pełnomocnik wydziału Sztuk Mediów ASP w Warszawie oraz członkini rady konkursowej Digital Ars. Jej zdaniem, technologie i sztuczna inteligencja są w stanie poszerzyć świat sztuki o nieznane dotąd obszary.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy