Puget Systems z siedzibą w Seattle specjalizuje się w budowaniu wysokowydajnych stacjach roboczych. Przez lata w jej ofercie dominowały konstrukcje oparte na układach Intela. Był nawet okres, w którym całkowicie zrezygnowała z procesorów AMD przez wzgląd na szczątkowe zainteresowanie takimi układami. Teraz jednak sytuacja zdaje się odwracać. To właśnie procesory Czerwonych stały się najpopularniejszymi układami dostępnymi w jej ofercie.

AMD przejmuje rynek stacji roboczych

AMD przejmuje rynek stacji roboczych

Warto podkreślić, że podobna sytuacja już kiedyś miała miejsce. Procesory AMD pojawiły się w ponad połowie komputerów firmy jeszcze w 2006 roku. Jednak Intel zaczął dominować na rynku po wprowadzeniu linii procesorów Core 2. Niecałą dekadę później firma Puget po cichu zrezygnowała z procesorów AMD w swoich opcjach konfiguracyjnych z powodu spadku sprzedaży. Producent ponownie wprowadził procesory AMD do swoich systemów w 2017 roku, i choć procesory te spędziły kolejne dwa lata z jednocyfrowym udziałem, zaczęło się to zmieniać pod koniec 2019 roku. Stało się to niedługo po pojawieniu się serii Ryzen 3000, która oferuje wysoką liczbę rdzeni i adekwatną do niej wydajność w znacznie niższej cenie niż układy HEDT Intela.

Zobacz też: [Promocje dnia] iPhone 12 mini, Realme 5i, Apple Watch 3 i więcej super okazji!

Premiera układów Threadripper 3000 dała firmie kolejny impuls do działania. Dzięki temu, że są idealne do tworzenia treści, inżynierii i przepływu danych, a jednocześnie kosztują mniej niż Xeon Intela, więcej klientów Puget zdecydowało się na system napędzany przez AMD. To doprowadziło do sytuacji, że układy Czerwonych znów są najpopularniejszą opcją. AMD od dawna zmniejsza udziały Intela w rynku procesorów. Warto jednak pamiętać, że w ogólnym rozrachunku to wciąż Intel jest górą.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.