Po raz pierwszy od piętnastu lat AMD wyprzedza Intela pod względem udziału w światowym rynku procesorów dla komputerów stacjonarnych. Wiadomość ta oznacza kolejny krok firmy AMD w kierunku stania się liderem na rynku procesorów dla komputerów klasy PC. Chociaż w przypadku laptopów detronizacja Niebieskich raczej nie będzie łatwym zadaniem. Z drugiej strony jeszcze kilka lat temu nikt by raczej nie przypuszczał, że w blaszakach będzie dominował kolor czerwony zamiast niebieskiego, więc kto wie?

AMD popularniejsze od Intela

AMD popularniejsze od Intela
Wykres dla komputerów stacjonarnych

Wyniki PassMark Software za pierwszy kwartał 2021 roku pokazują, że firma AMD zdobyła 50,8 procent udziału w światowym rynku procesorów do komputerów stacjonarnych, pozostawiając firmie Intel 49,2 procent. Ostatni raz drużyna Czerwonych wyprzedziła konkurencję w I kwartale 2006 roku, choć jej przewaga 53,9% utrzymywała się wtedy tylko przez jeden kwartał. Ktoś może jednak zapytać: dlaczego piątego styczna jest mowa o pierwszym kwartale, który przecież kończy się ostatniego dnia marca? No cóż, wiele firm stosuje swój własny podział. Najwyraźniej dla PassMark Software kwartał kończy się wraz z początkiem kwartału kalendarzowego. Dlatego też jeśli chcemy porównywać zestawienia różnych firm za dany okres, to warto zwracać uwagę na ich interpretację czasu.

Zobacz też: Milowe kroki Huawei Mobile Services – rok rozwoju AppGallery robi wrażenie

Wróćmy jednak do zestawienia. O ile AMD wygrało w blaszakach, to Intel wciąż jest liderem jeśli chodzi o laptopy. Mowa tu o 83,8 procentach dla Niebieskich i 16,3 procentach udziałów dla Czerwonych. W przypadku serwerów AMD spada natomiast na pozycję, którą można nazwać już błędem pomiarowym. Intel ma w nich aż 98,6 procent, natomiast AMD pozostałe 1,4 procent. Oznacza to, że przed Czerwonymi jest jeszcze bardzo dużo pracy, jeśli chcą oni zagrozić Niebieskim na rynku procesorów. Jednak sam Intel również musi się wziąć w garść jeśli chce odzyskać pozycję lidera.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.