Inteligentny plaster

Inteligentny plaster może zastąpić ciśnieniomierz, pulsometr, glukometr i… alkomat

2 minuty czytania
Komentarze

Konieczność częstych pomiarów ciśnienia bywa dość irytująca. Oznacza ona potrzebę zakładania niewygodnego mankietu, który napełnia się powietrzem i opróżnia, uciskając przy tym rękę. Dodatkowo wymaga to przygotowań, które zwyczajnie zabierają czas. Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali nowy, miękki, elastyczny plaster, który można nosić na szyi. To jednak tylko jedna z jego funkcji.

Inteligentny plaster

Jak już wspomniałem w tytule, inteligentny plaster może śledzić ciśnienie krwi i tętno, jednocześnie mierząc poziom glukozy, mleczanu, alkoholu i kofeiny u osoby noszącej. Co więcej, robi to w sposób ciągły, a nie okresowych pomiarach. To natomiast daje o wiele dokładniejsze wyniki i może ostrzegać odpowiednio wcześniej o nieprawidłowościach. Urządzenie jest pierwszym nadającym się do noszenia monitorem sygnałów sercowo-naczyniowych i wielu poziomów biochemicznych w ludzkim ciele w tym samym czasie. Naukowcy twierdzą, że pomoże on ludziom z chorobami, które wymagają regularnego monitorowania ich stanu zdrowia.

Zobacz też: Apple usunie port ładowania z iPhone 13, ale doda świetne funkcje

Badacze twierdzą również, że byłoby to doskonałe narzędzie do zdalnego monitorowania pacjentów, szczególnie podczas trwającej obecnie pandemii. Urządzenie byłoby korzystne dla użytkowników, którzy muszą zarządzać wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą. Innym potencjalnym zastosowaniem byłoby wykrywanie początku sepsy, która charakteryzuje się nagłym spadkiem ciśnienia krwi i szybkim wzrostem poziomu mleczanów. Projekt czujnika do noszenia wykorzystuje całkowicie różne czujniki i łączy je w jedną małą platformę o wielkości znaczka pocztowego. Samo umieszczenie go na ciele jest natomiast całkowicie bezinwazyjne i nie powoduje dyskomfortu większego, niż… zwykły plaster.  Oczywiście minie jeszcze sporo czasu, nim zostanie on dopuszczony do użytku. Musi bowiem zostać jeszcze przebadany przez organizacje medyczne.

Źródło: SlashGear

Motyw