funkcje Apple Watch

Glukometr w Apple Watch Series 7 bez nakłuwania? Firma ma technologię

2 minuty czytania
Komentarze

Smartwatche zyskały już przydomek roli urządzeń prozdrowotnych. Głównie zadania, które mają kontrolować nasz stan zdrowia, są przydzielane właśnie akcesorium z przeznaczeniem na nasz nadgarstek. Ostatnio wiele się mówi, że nowa generacja smartwatcha od Apple – Watch Series 7 – ma otrzymać kolejną wyjątkową funkcję w postaci glukometru. Możliwość wykonania takiego pomiaru przez zegarek nie jest czymś spotykanym. Niemniej do Sieci trafił patent, który wyjaśnia, jak ma to wyglądać. Zapowiada się, że obędzie się bez nakłuwania.

Apple otrzymało patent na glukometr, który nie potrzebuje nakłuwać palców – na celowniku Watch Series 7

apple watch series 7 glukometr patent

Pulsometr, pulsoksymetr, EKG, a nawet pomiar ciśnienia to taki aktualny standard dla topowych smartwatchy. Do tego grona może dołączyć glukometr, czyli możliwość mierzenia poziomu glukozy we krwi. Tradycyjne urządzenia wykorzystują do tego celu próbkę krwi, którą najczęściej użytkownik zdobywa poprzez nakłucie palca. Tymczasem pomysł Apple na taki pomiar pomija ten krok. Amerykański gigant planuje wykorzystać spektroskopię absorpcyjną do uzyskania nieinwazyjnych odczytów poziomu cukru we krwi. Tu pojawia się terahercowe promieniowanie elektromagnetyczne, które ma mierzyć jakość krwi – w domyśle poziom cukru.

Niemniej w samym patencie pojawiają się wzmianki o problemach do rozwiązania. Przede wszystkim wymagany jest dodatkowy otwór w urządzeniu, który może zagrażać wodoszczelności. Do tego pojawiają się jeszcze wątpliwości co do dokładności pomaru – glukometr powinien być dokładny, aby wiedzieć, jaką dawkę insuliny podać. W końcu plany Apple mówią o przeniesieniu rzeczywistych badań, aniżeli dodanie kroku przed profesjonalnym badaniem. Oczywiście do gry wchodzi również problem miniaturyzacji i… ceny.

Zobacz też: Facebook też chce mieć swojego smartwatcha i też ma być prozdrowotny, ale nie tylko.

Zapewne Apple stale pracuje nad rozwiązaniem wątpliwości. Tak naprawdę to nie tylko Apple, gdyż plotki mówią o podobnych planach Samsunga. Który producent będzie pierwszy, a raczej który producent lepiej zaimplementuje glukometr w smartwatchu? Pod koniec roku powinniśmy znać już odpowiedź na to pytanie.

Źródło: Phone Arena

Motyw