Starlnik

Cena Starlink w Polsce rozkłada na łopatki – prędko z rozwiązania SpaceX chyba nie skorzystamy

2 minuty czytania
Komentarze

Polska cena Starlink została już ujawniona i każdy, kto ma ochotę, może zapisać się do usługi satelitarnego internetu. Jest jednak kilka problemów. Po pierwsze na dostęp do usługi trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, a po drugie, nie będzie to tania rzecz. Cennik na stronie Starlink pokazuje, że z początku będzie to usługa dla osób z zasobniejszym portfelem.

Cena Starlink w Polsce

Cena Starlink w Polsce

Jakiś czas temu Paweł pisał dla Was, jakie ceny za dostęp do Starlink będą w Stanach Zjednoczonych. I już wtedy wydawało się, że będzie to droga rzecz, ale teraz, kiedy pojawiła się możliwość zapisu do usługi, dla nas będzie jeszcze drożej. Na stronie Starlink można się już zapisywać, a tym samym sprawdzić, ile będzie kosztował dostęp do Internetu satelitarnego. Sprawdziłem dostęp dla swojej lokalizacji, czyli dla Warszawy. Cena Starlink w Polsce to 449 złotych miesięcznie. Sprzęt potrzebny do korzystania z usługi kosztować ma 2269 złotych, a do tego dochodzą jeszcze koszty wysyłki. Te wyceniono teraz na 276 złotych. Teraz „na start” trzeba wyłożyć z kieszeni jeszcze 449 złotych za opłatę rezerwacyjną, ale ta ma podlegać zwrotom.

Jak widać, cena Starlink w Polsce jest bardzo wysoka. Sam dostęp do usługi ma być dostępny w naszym kraju w drugiej połowie 2021 roku. Jak możemy przeczytać na stronie, obowiązuje też zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Jest więc ograniczona liczba sprzętów, a co za tym idzie użytkowników, którzy będą mogli korzystać z rozwiązania od SpaceX.

Zobacz też: Do sieci trafił kod źródłowy Gwinta – to wynik ataku hakerów na CD Projekt.

Jak możemy przeczytać na stronie Starlink, prędkość będzie wahała się między 50-150 Mb/s. W wielu miejscach na świecie nie ma dostępu do innego rodzaju Internetu, niż satelitarny. Starlink może więc liczyć na naprawdę dużą bazę klientów, ale zdecydowanie tych zamożniejszych. Firma podkreśla też, że mogą pojawić się okresy, kiedy dostępu do Internetu po prostu nie będzie. Planujecie skorzystać?

Źródło: Starlink

Motyw