NASA chce szukać lodu na Marsie

NASA zamierza dokładnie określić gdzie na Marsie znajdują się pokłady lodu wodnego

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

NASA i trójka międzynarodowych partnerów podpisali oświadczenie intencyjne w sprawie ewentualnej misji robotycznego mapowania lodu na Marsie. Celem misji jest pomoc w identyfikacji obfitego i dostępnego lodu oraz przyszłych miejsc do lądowania na Czerwonej Planecie. Agencje kosmiczne pracują razem nad porozumieniem dotyczącym powołania wspólnego zespołu koncepcyjnego, który oceni potencjał misji i możliwości partnerstwa.

NASA chce szukać lodu na Marsie

NASA chce szukać lodu na Marsie
Fot. PixaBay

Porozumienie zostało podpisane przez NASA, Włoską Agencję Kosmiczną, Kanadyjską Agencję Kosmiczną oraz Japońską Agencję Badań Kosmicznych. Zgodnie z nim mają one zamiar opracowania planu zlecenia oraz zdefiniowania swoich potencjalnych ról i obowiązków. Porozumienie nie oznacza, że misja w ogóle wystartuje. Jest raczej wstępem do rozmów na jej temat, a nie gwarantem. Mimo to dostała już swoją nazwę: Mars Ice Mapper. Miałaby ona wykryć położenie, głębokość, zasięg przestrzenny i obfitość przypowierzchniowych złóż lodu. Ich znalezienie może być kluczowe dla położenia przyszłych kolonii na Czerwonej Planecie, oraz pierwszych misji załogowych. Orbiter będzie wyposażony w radar, który pomoże zidentyfikować właściwości pyłu, regolitu i warstw skalnych, które mogą mieć wpływ na możliwość dotarcia do lodu.

Zobacz też: Wszystkie programy Affinity dostępne w promocji. Photo, Designer i Publisher za pół ceny

Misja może pomóc agencjom w określeniu potencjalnych celów naukowych dla pierwszych ludzkich misji na Marsa. Te mają być zaprojektowane na około 30 dni eksploracji powierzchni planety. Zidentyfikowanie i scharakteryzowanie dostępnego lodu wodnego mogłoby doprowadzić do misji naukowych skupionych na poszukiwaniu życia. W miarę rozwoju koncepcji misji NASA twierdzi, że mogą pojawić się możliwości dołączenia do niej innych agencji kosmicznych i partnerów komercyjnych. Biorąc pod uwagę, że jej cele pokrywają się z planami Elona Muska, możliwe, że dołączy do nich także SpaceX.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy