Nokia kupuje… Alcatela! Czy tak Finowie chcą ominąć umowę z Microsoftem?

Łukasz Pająk Newsy 2015-04-15

Photo illustration of a woman holding a smartphone in front of a screen displaying both Nokia and Alcatel Lucent logos in Paris

Kto by się spodziewał? Firma, która podupadała, została tak naprawdę wyprzedana i porozstawiana w kątach, rozgrabiona przez Microsoft postanowiła sprytnie zagrać i wykupić innego gracza mobilnego rynku. Tym samym możemy powiedzieć, że Finowie wciąż idą po swoje.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że Nokia planuje sprzedaż map HERE, aby zainwestować w sieci bezprzewodowe i tym samym zdetronizować Ericssona. W tym celu z pewnością pomoże zakup firmy Alcatel-Lucent, który właśnie został ogłoszony. Finowie wydali na francuską korporację 16,6 miliardów dolarów, co pokazuje również, że Nokia wcale taka biedna nie jest. Oczywiście ten zakup połączony z umową z Microsoftem nie sprawi, że zmieni się nazwa fińskiej firmy – wciąż będziemy mieli do czynienia z Nokią, która teraz skupi się na rozwoju sieci 5G, IoT (Internet of Things), wszelkich chmur, protokołów internetowych i wiele, wiele więcej.

Wracając jeszcze na chwilę do map HERE – Nokia zapowiedziała, że nie spieszy się ze sprzedażą i wcale bardzo nie zależy im na tym. Mimo wszystko, dzisiejszy przewodni temat z pewnością zaskakuje. Finowie nie planują swojej przyszłości ze smartfonami czy też tabletami – pójdą po prostu drogą Ericssona, który niegdyś też tak postąpił. Umowa między Nokią, a Alcatelem ma wejść w życie w pierwszej połowie przyszłego roku.

źródło: The Verge • Hubertim

  „Finowie wydali na francuską korporację 16,6 miliardów dolarów” to kupili już czy dopiero kupują?

 • Krall

  Już mógłbyś sprecyzować jaką drogą poszedł Ericsson, bo nie bardzo wiem. 😐

  • Łukasz Pająk

   Tą, co idzie Nokia, a ta jest napisana 🙂

 • ozizu

  IoT to jest Internet rzeczy a nie myśli 😉

  • Łukasz Pająk

   Jasne, „literówka” 🙂

   • ozizu

    jeszcze s na końcu 😀 Things, nazwa własna.
    I już się nie czepiam!

    • Łukasz Pająk

     Tak mało liter, tyle błędów. Mam nadzieję, że już jest w porządku? 🙂x