Rozwój rynku polskich dostawców 5G

Rozwój rynku polskich dostawców 5G – oto lista 7 rekomendacji, które w tym pomogą

2 minuty czytania
Komentarze

Co trzeba zrobić, aby rozwój rynku polskich dostawców technologii 5G stał się faktem? Cyfrowa Polska oraz IS-Wireless mają 7 rekomendacji, które pomogą w realizacji tego celu. Okazuje się, że ważne są takie aspekty, jak bezpieczeństwo, sieci prywatne, ale również… technologiczny patriotyzm.

Rozwój rynku polskich dostawców technologii 5G – lista rekomendacji

Sprawom związanym z rozwojem sieci 5G w Polsce była poświęcona dzisiejsza konferencja 5G Made by Poland – OpenRAN i polskie technologie 5G. Całe wydarzenie możecie zobaczyć powyżej, natomiast teraz przejdźmy do wspomnianej już listy rekomendacji.

  1. Obecność polskiego dostawcy technologii 5G. Wybierając lokalnych dostawców, wspomagamy rodzime przedsiębiorstwa. To jednak niejedyna zaleta – w ten sposób budujemy także naszą niezależność i bezpieczeństwo.
  2. Implementacja sieci 5G w modelu otwartym. Eksperci uważają, że nie powinniśmy ograniczać się do największych graczy na rynku telekomunikacyjnym. Otwarty model daje szansę na budowę polskich marek eksportowych w dziedzinie, która szybko się rozwija.
  3. Open RAN jako przełomowe podejście do budowy sieci 5G. Takie podejście może pozwolić na nowo ukształtować rynek dzielony dziś przez operatorów i dostawców telekomunikacyjnych.
  4. Wydzielenie pasma dla sieci prywatnych. Ważną rolę odgrywają także lokalne sieci badawcze, kampusowe.
  5. 5G to szansa dla polskiej branży cyfrowej. Wdrożenie 5G stworzy nowe możliwości dla krajowej branży cyfrowej i IT, szczególnie dla polskich firm dostarczających rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
  6. Cyberbezpieczeństwo jako kluczowy aspekt budowy 5G. Na cyberbezpieczeństwo warto zwrócić szczególną uwagę choćby przy przetargach publicznych.
  7. Open RAN wspierany przez UE. W USA po zablokowaniu chińskich dostawców pojawiła się luka. Brakuje amerykańskich przedsiębiorstw, które mogłyby ją w całości wypełnić. Eksperci wskazują, że ta nisza jest również w Europie. Niemcy wspierają Open RAN, natomiast UE zaleca w swoich dyrektywach szeroko rozumianą dywersyfikację. Cel to brak uzależnienia od jednego dostawcy.

Czytaj także: Europa jako „kontynent danych”? KE publikuje projekt rozporządzenia

Wcielenie powyższych rekomendacji w życie może korzystnie wpłynąć na rozwój polskiego rynku dostawców technologii 5G.

źródło: Cyfrowa Polska / IS-Wireless

Motyw