europa kontynent danych

Europa jako „kontynent danych”? KE publikuje projekt rozporządzenia

1 minuta czytania
Komentarze

Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia ws. zarządzania danymi. Europa jako kontynent danych pojawiła się w wypowiedzi jednego z unijnych urzędników. Wymiana danych ma być znacznie łatwiejsza, ale przedsiębiorstwa i obywatele mimo to mają mieć nad nimi kontrolę.

Europa jako „kontynent danych”

Nowe rozporządzenie ułatwi wymianę danych w całej Unii Europejskiej. Efektem ma być dodatnia wartość ekonomiczna. Komisja Europejska chce jednolitych europejskich przestrzeni danych w sektorach ważnych społecznie i gospodarczo. Projektowane rozporządzenie ma respektować ochronę danych osobowych, ochronę konsumentów i reguły konkurencji. Jednocześnie przewiduje altruizm danych. Chodzi o to, aby niektóre dane np. przechowywane przez sektor publiczny mogły być łatwiej ponownie wykorzystane.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej tłumaczyła, że przedsiębiorcy i obywatele mają otrzymać narzędzia pozwalające im na kontrolę nad ich danymi. Dzięki tym narzędziom ma zostać zbudowane zaufanie, że dane są przetwarzane zgodnie z podstawowymi prawami, jak również z europejskimi wartościami.

Czytaj także: Niedługo Bank Millennium w AppGallery – sklep Huawei coraz popularniejszy

W podobnym tonie wypowiedział się także Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego UE. Zwrócił on uwagę na to, że rozporządzenie zwiększy poziom zaufania i ułatwi przepływ danych pomiędzy sektorami i państwami członkowskimi. Wobec stale rosnącej roli danych przemysłowych w naszej gospodarce, Europa potrzebuje otwartego, ale suwerennego Jednolitego Rynku danych. Nasze rozporządzenie […] pomoże Europie stać się pierwszym na świecie kontynentem danych – powiedział Thierry Breton.

źródło: KPRM

Motyw