ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Cele NASA na przyszłość

NASA powoli studzi emocje – powrót na Księżyc się oddala

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Biuro Inspektora Generalnego NASA opublikowało swój raport za rok 2020. W dokumencie tym opisuje wyzwania, przed którymi stoi agencja kosmiczna i jak mogą one kształtować się w najbliższych latach. Wymieniono w nim siedem głównych punktów, z których pierwsze dotyczyło ambitnego celu NASA, jakim jest powrót ludzi na Księżyc w 2024 roku. Zgodnie z raportem termin ten staje się coraz mniej realny.

Cele NASA na przyszłość

Cele NASA na przyszłość

Biuro Inspektora Generalnego NASA, zgodnie z ustawą o konsolidacji sprawozdań z 2020 roku, ma za zadanie przeprowadzić niezależną ocenę największych wyzwań stojących przed agencją kosmiczną. Głównie chodzi tutaj o kwestie związane z jej działalnością i zarządzaniem. W tegorocznej ocenie zidentyfikowano siedem wyzwań:

  • Lądowanie pierwszej kobiety i następnego mężczyzny na Księżycu do 2024 roku.
  • Poprawa zarządzania dużymi projektami.
  • Utrzymanie ludzkiej obecności na niskiej orbicie okołoziemskiej.
  • Przyciągnięcie i zatrzymanie wysoko wykwalifikowanej siły roboczej.
  • Poprawa nadzoru nad zamówieniami, dotacjami i umowami o współpracy.
  • Zarządzanie i ograniczanie ryzyka związanego z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.
  • Reagowanie na przestarzałą infrastrukturę i urządzenia.

Zobacz też: Game Fest w AppGallery – za zakupy w grach otrzymasz punkty Huawei

Koncentrując się na pierwszym i największym wyzwaniu, w ocenie stwierdzono, że NASA będzie miała trudności z powrotem człowieka na Księżyc do końca 2024 roku. Ponadto padło tam, że NASA będzie potrzebowała stabilnego i terminowego finansowania, oraz silnego, konsekwentnego i trwałego przywództwa, aby w ogóle sfinalizować założenia projektu Artemis. Jak możemy przeczytać w samym raporcie:

Ze swojej strony NASA musi określić prawdziwe długoterminowe koszty swoich programów. Agencja musi także ustalić realistyczne harmonogramy, zdefiniować wymagania systemowe i planowanie misji. Konieczne jest także umocnienie międzynarodowego partnerstwa i zawiązanie nowych sojuszy. Niezbędne jest także wykorzystanie komercyjnych rozwiązań. W ciągu ostatniej dekady NASA konsekwentnie starała się rozwiązać każdy z tych istotnych problemów.

Miejmy nadzieję, że człowiek jednak wróci za kilka lat na Księżyc.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy