Amazon ma poważne problemy – Unia Europejska przedstawiła mu konkretne zarzuty

2 minuty czytania
Komentarze

Duże firmy technologiczne prawie zawsze są w centrum co najmniej kilku procesów i dochodzeń antymonopolowych. Amazon z pewnością nie jest wyjątkiem od tej reguły. Cyfrowy detaliczny behemoth został uwikłany w kolejną śmierdzącą sprawę. Otóż Komisja Europejska uważa, że firma niesprawiedliwie wykorzystuje dane sprzedawców zewnętrznych, aby wzmocnić swoją własną ofertę. Mowa więc o działaniu antykonkurencyjnym i monopolistycznym.

Komisja Europejska oskarża Amazona

Amazon jest w dość dziwnej sytuacji, jeśli chodzi o cyfrowych sprzedawców detalicznych. Firma nie tylko sprzedaje szeroką gamę własnych produktów z niemal każdej branży, ale również jest platformą dla innych sklepów, które prowadzą w nim działalność. W związku z tym Komisja uważa, że Amazon wykorzystał swoją dominującą pozycję rynkową do uzyskania nieuczciwej przewagi nad sprzedawcami zewnętrznymi na jego platformie. Osoby prowadzące badanie Komisji stwierdziły, że Amazon wykorzystuje dane dotyczące produktów sprzedawanych przez strony trzecie do własnych algorytmów. To ma pomagać firmie w podjęciu decyzji o tym, które produkty wprowadzić na rynek.

Zobacz też: Czy Huawei sprzeda Honora? Miliardy dolarów na stole i trudna decyzja do podjęcia

Komisja twierdzi, że firma Amazon wykorzystuje te dane do bezpośredniego kopiowania produktów niektórych sprzedawców zewnętrznych. Następnie ma sprzedawać swoje własne wersje po niższej cenie. Jest to coś, o co Amazon był oskarżany w przeszłości.

Musimy zadbać o to, aby platformy o podwójnej roli, z siłą rynkową, takie jak Amazon, nie zakłócały konkurencji. Dane dotyczące działalności zewnętrznych sprzedawców nie powinny być wykorzystywane z korzyścią dla Amazona, gdy działa on jako konkurent tych sprzedawców.

— Wyjaśnia w oświadczeniu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Jeżeli Amazon zostanie uznany za winnego po zakończeniu tego dochodzenia, może być zmuszony do zapłacenia grzywien w wysokości do 10 procent swoich rocznych przychodów. 

Edit:

Amazon wydał oświadczenie w tej sprawie:

Nie zgadzamy się ze wstępnymi stwierdzeniami Komisji Europejskiej i nadal będziemy dokładać wszelkich starań, aby dostarczyć rzetelnych informacji w tym temacie. Amazon reprezentuje mniej niż 1% globalnego rynku detalicznego, a w każdym kraju, w którym działamy, operują również więksi sprzedawcy. Żadna firma nie troszczy się bardziej o małe firmy, ani nie zrobiła więcej, aby je wesprzeć w ciągu ostatnich dwóch dekad niż Amazon. Ponad 150 000 europejskich firm prowadzi sprzedaż w naszym serwisie, generując przy tym dziesiątki miliardów euro przychodów rocznie i tworząc setki tysięcy miejsc pracy.

Źródło: TechSpot

Motyw