koniec tanich zakupów z AliExpress

Koniec tanich zakupów z AliExpress, Wish, Amazon? Od wszystkiego zapłacimy VAT

2 minuty czytania
Komentarze

Koniec tanich zakupów (a przynajmniej tak tanich, jak teraz) z takich platform, jak AliExpress, Wish czy Amazon za kilka miesięcy może stać się faktem. Wynika to z projektu nowelizacji ustawy o VAT, do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna. Nowelizacja ma być wdrożeniem unijnego pakietu VAT e-commerce.

Koniec tanich zakupów z platform takich jak AliExpress? Sprawa jest bardziej skomplikowana, ale taki może być finał

Klienci z Unii Europejskiej bardzo często robią zakupy na zagranicznych platformach, takich jak AliExpress. Europejski fiskus nieraz w ogóle jednak nie dostaje z tego tytułu podatku. Często sprzedaż prowadzą podmioty, które nie posiadają siedziby na terenie UE, co utrudnia ściągnięcie od nich należności. Poza tym w wielu krajach obowiązuje zwolnienie z podatku dla importowanych towarów o wartości do 22 euro. Sprzedawcy potrafią jednak nadużywać tej możliwości i zaniżać deklarowaną wartość przedmiotów.

Będą więc zmiany. Wspomniane zwolnienie z podatku dla towarów z importu o niskiej wartości przestanie w UE funkcjonować. Podatnicy, którzy za pomocą platformy handlowej pośredniczą w sprzedaży na odległość na rzecz unijnych konsumentów, będą musieli sami pobrać i wpłacić podatek. Chodzi o przesyłki o wartości do 150 euro. Tak samo będzie w przypadku dostaw towarów do konsumentów z państw UE realizowanych przez przedsiębiorcę, który nie ma na terenie UE siedziby. Nowe rozwiązanie ma obowiązywać w Polsce od 1 lipca 2021 roku. Jego stosowanie umożliwi Importowy One Stop Shop, w skrócie IOSS. To specjalny punkt obsługi. Platforma sprzedażowa jako dostawca towarów naliczy, pobierze i zapłaci podatek za pośrednictwem IOSS. VAT nie będzie dzięki temu pobierany przy samym imporcie towarów, co ułatwi odprawę w urzędzie celnym.

Czytaj także: Maseczka z wbudowanymi słuchawkami – najbardziej leniwy projekt pod słońcem

Co jednak, jeśli IOSS nie będzie wykorzystany? Wtedy VAT od przesyłek do 150 euro będzie musiała pobrać firma kurierska lub poczta. Podmioty dostarczające przesyłki będą musiały prowadzić specjalną ewidencję w tym zakresie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Motyw