Okno chroniące przed upałem

Zbyt gorąco? Ta szyba zamieni się w białą ścianę

2 minuty czytania
Komentarze

Naukowcy z NTU Singapur ogłosili opracowanie płynnego panelu okiennego. Ten może blokować ostre słońce, regulować transmisję słoneczną i zatrzymywać ciepło. Celem nowego płynnego panelu okiennego jest pomoc w zmniejszeniu zużycia energii w budynkach zużywanej do klimatyzacji. W tym celu naukowcy opracowali inteligentne okno wykorzystujące płyn na bazie hydrożeli w szklanych panelach, odkrywając, że projekt ten może zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, wentylację i klimatyzację w budynkach nawet o 45 procent.

Okno chroniące przed upałem

Trzeba przyznać, że 45-procentowa oszczędność zużycia energii na klimatyzację robi szczególne wrażenie. Ma to znaczenie, ponieważ podczas upałów sieci energetyczne są szczególnie obciążone. Samo chłodzenie elektrowni również stanowi wtedy wielkie wyzwanie. Nawet panele fotowoltaiczne tracą wtedy na sprawności z powodu przegrzania. Między innymi dlatego te oszczędności są aż tak ważne. Ktoś mógłby jednak zapytać jakim cudem tak wiele zależy od szyby? Otóż okna są kluczowym elementem w projektowaniu budynków, ale są również najmniej efektywną energetycznie częścią projektu. Źle umieszczone okno może przeważyć na komforcie termicznym w całym pomieszczeniu. Ciepło łatwo przechodzi przez szkło, a okna mają znaczący wpływ na koszty ogrzewania i chłodzenia budynku. Raport ONZ z 2009 roku wykazał, że budynki odpowiadają za 40 procent energii zużywanej na świecie, a transmisja ciepła z okien stanowi przyczynę połowy tej wartości.

Zobacz też: Fortnite wraca na iPhone? Dzięki Nvidii to może być prawda

Badacze NTU użyli wody. To świetna decyzja, ponieważ dzięki dużej pojemności cieplnej pochłania ona olbrzymie ilości energii, zanim się nagrzeje. Ma ona jednak pewne wady. Dlatego też w późniejszym etapie zespół stworzył w swoim projekcie mieszankę mikrohydrożelu, wody i stabilizatora. Dzięki eksperymentom i symulacjom odkryli, że materiał ten może skutecznie zmniejszyć zużycie energii w różnych klimatach. Pod wpływem ciepła mieszanina hydrożeli staje się nieprzezroczysta, co pozwala na blokowanie światła słonecznego, a po ochłodzeniu wraca do pierwotnego stanu. 

Źródło: SlashGear

Motyw