Cyberprzestępcy nie próżnują. Właśnie pojawiło się kolejne oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Chwila nieuwagi może skończyć się tym, że oszuści wyłudzą dane naszej karty płatniczej.

Kolejne oszustwo na OLX – cyberprzestępcy znów kontaktują się z ofiarami przez komunikator WhatsApp

Ostrzeż znajomych! Sprzedajesz przedmioty przez OLX Polska? Przestępcy mogą wyłudzić dane Twojej karty płatniczej!…

Posted by CERT Polska on Friday, November 6, 2020

Niecałe trzy tygodnie temu informowaliśmy o oszustwie na OLX przy wykorzystaniu popularnego komunikatora. W skrócie chodziło o to, że przestępcy kontaktują się ze sprzedawcą i namawiają do nadania paczki przez OLX, podsyłając spreparowany link. Nieświadomy sprzedawca przekonany o tym, że zamawia kuriera, mógł podać na fałszywej stronie różne dane osobowe.

W przypadku nowego oszustwa jego ofiarami ponownie mogą stać się ci użytkownicy platformy OLX, którzy sprzedają przedmioty. Schemat tego przekrętu jest następujący:

  1. Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez WhatsApp
  2. Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji
  3. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia

Czytaj także: Przesyłki z OLX za 1 zł (Pocztą Polską lub do paczkomatu) – nowa promocja

Żeby nie paść ofiarą oszustwa, warto nie ufać linkom przesyłanym nam przez obce osoby na OLX czy WhatsApp. Fałszywe strony z reguły zdradza już ich adres/domena.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.