Pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą sprzedażową OLX – przestępcy przy użyciu komunikatora WhatsApp docierają do użytkowników OLX-a i zachęcają do kliknięcia spreparowanego linku. Jeśli w porę nie zorientujemy się, że coś jest nie tak, możemy oddać m.in. dane dotyczące naszej karty płatniczej w ręce oszustów.

Oszustwo na OLX przy wykorzystaniu komunikatora WhatsApp – jak to działa?

Uwaga! Ostrzegamy przed nową kampanią wyłudzania danych skierowaną do użytkowników portalu OLX Polska. Przestępcy…

Opublikowany przez CERT Polska Poniedziałek, 19 października 2020

Przestępcy kontaktują się z ofiarami przez komunikator WhatsApp w sprawie przedmiotów oferowanych na sprzedaż. Oszuści namawiają do skorzystania z rzekomej usługi polegającej na nadaniu przesyłki przez serwis OLX. Ofiara otrzymuje w wiadomości spreparowany link, a gdy go kliknie, zobaczy stronę, która na pierwszy rzut oka przypomina oficjalną witrynę OLX.

Sama domena strony, na którą zostajemy przekierowani po kliknięciu linka, może już budzić nasze podejrzenia. Pojawia się w niej jednak fraza OLX oraz nie ma rażących błędów czy kombinacji losowych znaków. Osoba nieanalizująca całego pasku adresowego może więc nie zorientować się, że coś jest nie tak. Fałszywa strona próbuje utwierdzić nas przekonaniu, że zamawiamy kuriera. Sugeruje podanie naszych danych osobowych, w tym tych dotyczących karty płatniczej.

Czytaj także: Państwa UE apelują o walkę z dezinformacją na temat 5G. Jest reakcja przeciwników tej sieci

O sprawie poinformował zespół CERT Polska. Zachęca on również, żeby zgłaszać podejrzane wiadomości, które mogą być oszustwem, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Dzięki temu specjaliści mogą przeanalizować potencjalne zagrożenie i ostrzec przed nim innych.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.