Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce została właśnie przyjęta przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Dokument ma pomóc w wykorzystaniu przez Polskę szansy związanej z budowaniem potencjału gospodarki, jaką daje sztuczna inteligencja.

Szczegóły dokumentu „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”

Omawiany dokument wspiera i uzupełnia inne, m.in. Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, Skoordynowany Plan Komisji Europejskiej dla rozwoju sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej, a także prace organizacji międzynarodowych, w tym OECD. 

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, dokument określa działania i cele dla Polski w różnym czasie. W perspektywie krótkoterminowej (do 2023 r.), średnioterminowej (do 2027 r.), a także długoterminowej (po 2027 r.). Cele te zostały podzielone na następujące obszary:

  • AI i społeczeństwo – działania mające sprawić, że Polska będzie jednym z większych beneficjentów gospodarki opartej na danych, natomiast społeczeństwo będzie wiedziało, że musi podnosić swoje kompetencje cyfrowe
  • AI i innowacyjne firmy – wsparcie polskich przedsiębiorstw AI
  • AI i nauka – wsparcie polskiego środowiska naukowego i badawczego w projektowaniu interdyscyplinarnych wyzwań lub rozwiązań w obszarze AI
  • AI i edukacja – działania podejmowane na różnych poziomach kształcenia. M.in. programy kursów dla osób zagrożonych utratą pracy na skutek rozwoju nowych technologii
  • AI i współpraca międzynarodowa – rozwój technologii i wspieranie polskiego biznesu na arenie międzynarodowej
  • AI i sektor publiczny – wsparcie sektora publicznego w realizacji zamówień na rzecz AI

Czytaj także: Problemy Android Auto z Androidem 11 – przed Google sporo poprawek

Przygotowany przez nas dokument uwzględnia nie tylko międzynarodowy, prawny, czy techniczno-organizacyjny wymiar wykorzystania sztucznej inteligencji, ale i wymiar etyczny – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. W najbliższych dniach dokument zostanie przekazany do dalszych prac legislacyjnych. Za ok. 2 tygodnie Politykę rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce powinien przyjąć natomiast Stały Komitet Rady Ministrów.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.