Android-Market

Ostatnie miesiące niosą ze sobą bardzo dynamiczny wzrost sklepu z aplikacjami dla Androida. Wiele wskazuje na to, że Android Market najlepsze miesiące ma jeszcze przed sobą, a wszystko za sprawą Androida 4.0 i kolejnych high-endowych modeli smartfonów.

Przez długi czas AppStore uchodził za wzór pod względem liczby aplikacji, zaangażowania ze strony deweloperów w tworzenie programów i wielu innych czynników. Ostatni raport Research2Guidance, który dotyczy września, przynosi wiele interesujących danych, związanych z funkcjonowaniem Android Marketu.

Okazuje się, że programiści Android Marketu wykazują się bardzo dużą aktywnością w kwestii liczby publikowanych programów. Średnio na jednego programistę tworzącego dla Androida przypada aż 4,38 aplikacji, zostawiając daleko w tyle deweloperów piszących dla alternatywnych systemów operacyjnych.

Aktualnie w Android Markecie znajduje się ponad 320 tys. aktywnych aplikacji. Z raportu wynika, że od momentu uruchomienia sklepu z aplikacjami dla Androida, opublikowano tam w sumie ponad 500 tys. gier i programów, z czego 37 proc. zostało usunięte, np. z powodu zarzucenia rozwoju projektu.

Wrzesień był rekordowy pod względem liczby opublikowanych aplikacji – do Android Marketu dodano wtedy ponad 42 tysiące nowych aplikacji, ustanawiając jednocześnie nowy rekord. Użytkownicy również wykazali się ogromną aktywnością, pobierając różne gry i aplikacje ok. 350 milionów razy.

Bardzo widoczne jest również to, że programiści coraz chętniej decydują się na tworzenie darmowych aplikacji, których w przypadku Android Marketu jest i tak bardzo dużo. Nie wiadomo jednak, czy ten trend przeniesie się również na pozostałe systemy.

Na tę chwilę AppStore nadal góruje nad Android Marketem. Istotne jest jednak to, że programiści coraz chętniej tworzą aplikacje z myślą o posiadaczach smartfonów z systemem Android. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że najnowsza wersja Androida również będzie miała spory wpływ na zwiększenie liczby tworzonych aplikacji, które będą mogły być używane zarówno przez posiadaczy telefonów, jak i tabletów z tym systemem.

źródło: Research2Guidance

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula