Dyskusje na temat poziomów bezpieczeństwa w iOS i Androidzie często zamieniają się w ostre potyczki słowne. Gdyby nie to, że ich uczestników odgradzają od siebie monitory, to mam wrażenie, że nie raz polałaby się krew. Poza agresją pojawiają się w nich także mity, półprawdy i zwykłe bzdury. Sam, jako że nie jestem specjalistą od bezpieczeństwa, nie zamierzam nawet udawać, że wiem, który system jest bezpieczniejszy i jakie są ich słabe strony. Mogę natomiast wspomnieć o narzędziu od IBM, które dba o bezpieczeństwo smartfonów.

IBM bezpieczeństwo smartfonów

Szyfrowanie danych podczas korzystania z nich na pewno w znacznym stopniu utrudnia pracę cyberprzestępcom. W końcu poza ich wykradnięciem będą oni musieli także złamać chroniący je szyfr. Tak się właśnie składa, że jakiś czas temu IBM udostępniło zestaw narzędzi bezpieczeństwa. Jest on przeznaczony dla systemów iOS i MacOS. Ułatwia on wdrożenie w pełni homomorficznego szyfrowania (FHE) w aplikacjach. Oznacza to, że możliwe jest operowanie na danych bez znajomości klucza i ich deszyfracji. To natomiast powinno w znacznym stopniu utrudnić pracę hakerom. Oczywiście warto tu podkreślić, że mowa jest o utrudnieniu, nie o uniemożliwieniu jej. Każdy szyfr prędzej czy później może zostać złamany.

Zobacz też: Play objął w maju kolejne miejscowości zasięgiem LTE – oto ich lista

IBM obiecało, że podobny zestaw narzędzi trafi także na Androida i Linuxa. Ten pojawi się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Oznacza to, że fani zielonego robocika będą mogli dogonić pod tym względem użytkowników iOS, którzy już zdecydowali się na wykorzystanie rozwiązań twórcy komputerów klasy PC. Warto jednak dodać, że IBM ostrzega, że rozwiązania te nie są idealne ani ostateczne i nie zawsze będą przydatne. Mowa tu o wszystkich platformach, na których będą one dostępne. Mogą jednak być na tyle kompletne, że wzmocnią bezpieczeństwo w przypadkach, w których nawet tymczasowe rozszyfrowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. 

Źródło: Engadget, IBM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.