Drobnostki potrafią zniszczyć telefony. Przekonali się o tym niedawno użytkownicy Samsungów, którzy z chińskim kalendarzem po prostu tracili swoje urządzenia. Teraz do gry wchodzi tapeta, która prowadzi niemalże do tego samego, czyli smartfony i tablety przestają poprawnie działać. Najzwyczajniej w świecie system wariuje i efekt jest taki, że nie możemy dalej korzystać z niego. Szczęście w nieszczęściu jest takie, że można samemu sobie z tym poradzić, ale też sam problem jest już namierzony.

Tapeta śmierci, która psuje smartfony – nigdy jej nie ustawiajcie, szczególnie w przypadku Samsungów

Ice Universe to zdecydowanie guru wśród nieoficjalnych informacji ze świata mobilnego, ale też człowiek, który skutecznie ostrzega nas przed wszelkimi złośliwymi zagraniami. Tym razem trafiło na niebezpieczną tapetę, która sprawia, że system urządzeń mobilnych nie radzi sobie z nią. W głównej mierze problem dotyka urządzeń Samsunga, ale już pojawiają się przypadki, kiedy inni producenci również będą musieli przygotować stosowne zabezpieczenia. Poniżej zachowanie na przykład Pixela:

Naturalnie każdy chciałby wiedzieć, co powoduje ten problem. Winowajca szybko został namierzony i jest nim profil kolorów Skia. Proces SystemUI nie jest w stanie poprawnie interpretować go, więc aplikacja wyrzuca komunikat o błędzie wartości spoza dostępnego zakresu, a efekt jest taki, jak na powyższym przykładzie.

Już ustawiłem tapetę śmierci na swoim smartfonie – jak to teraz naprawić?

Tak naprawdę jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zmiana tapety. Jak to zrobić? W przypadku niektórych urządzeń wystarczy uruchomić je w Trybie bezpiecznym. Jeśli chodzi o wspomniane Samsungi, to najczęściej odbywa się to kombinacją przycisków blokady i ściszania. Należy je przytrzymać podczas uruchamiania – ten pierwszy można puścić już przy pojawieniu się loga Samsunga. Naturalnie zweryfikujcie, czy identycznie odbywa się to w przypadku Waszego urządzenia. Jeśli smartfon poprawnie się uruchomi, to należy jak najszybciej zmienić tapetę – po prostu wejść w aparat, zrobić zdjęcie i z poziomu galerii przeprowadzić cały proces.

Niestety, ale nie zawsze jest to możliwe. Innym rozwiązaniem jest zmodyfikowane recovery, które pozwoli na usunięcie wszystkich informacji o tapetach (pliki z wallpaper w nazwie w folderze /data/system/users/0). Ostatecznością zawsze pozostaje przywrócenie ustawień fabrycznych.

Zobacz też: Twitter zadarł z Trumpem – to się dobrze nie skończy.

Tym sposobem czujcie się ostrzeżeni i naprawdę, to nie żart. Nietrudno o komentarze, że Ice Universe po prostu żartował, a teraz pojawiają się żale o utracone dane. Dlatego jeśli możecie, to najlepiej omijajcie szerokim łukiem grafiki z nieznanych źródeł. W końcu odkrycie przyczyny tego problemu sprawi, że pojawi się od groma innych tapet, które będą prowadziły do tego samego. A tytułowe pojęcie tapety śmierci zapewne przyjmie się na dłużej.

Źródło: Twitter (Ice Universe)

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.