ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Kolejny spadek w sprzedaży na rynku komputerów osobistych

Autor: Marcin Nic Kategoria: Newsy

Kilka tygodni temu informowaliśmy Was o historycznym spadku sprzedaży na rynku smartfonów. Miało to być spowodowane w głównej mierze koronawirusem, który wpływa na wiele branż. Niestety, ale rynek komputerów osobistych również poczuł skutek panującej na całym świecie pandemii. Analitycy prognozują, że z każdym mijającym tygodniem sytuacja może się coraz bardziej pogarszać, a spadek sprzedaży będzie coraz większy.

Prawie każdy producent zaliczył spadek sprzedaży na rynku komputerów osobistych

spadek sprzedaży

Jednocześnie pierwszy kwartał bieżącego roku jest najgorszym pod względem sprzedaży w branży technologicznej od czterech lat. Jest to w głównej mierze spowodowane faktem, że producenci nie są w stanie spełnić zwiększającego się popytu. W wyniku panującej pandemii koronawirusa firmy zostały zmuszone do wyposażenia w sprzęt osoby pracujące lub uczące się obecnie z domu. Sytuacja pogorszyła się w momencie, gdy fabryki znajdujące się w Chinach nie były w stanie wznowić produkcji po Chińskim Nowym Roku. Zmniejszająca się ilość komponentów na magazynach spowodowała również zauważalny wzrost ich cen, który również wpływa na pogorszenie obecnej sytuacji. Według analityków rynkowych kolejne miesiące nie będą zbyt łaskawe dla producentów. Duża niepewność związana z koronawirusem wpływa również na sprzedaż płyt głównych oraz kart graficznych. Według najnowszych raportów ich sprzedaż spadła o około 30-50% w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Zobacz też: Surface Book 3 nadchodzi. Co może się zmienić względem poprzednika?

Z opublikowanego przez Canalys raportu wynika, że praktycznie każdy z przodujących producentów zaliczył spadek sprzedaży sprzętu. Wszystkie firmy sprzedały w pierwszym kwartale 2020 roku prawie 54 miliony komputerów. W porównaniu z zeszłym rokiem jest to 8% spadek. Pierwsze miejsce zajęła firma Lenovo, która sprzedała 12,8 miliona komputerów z prawie 24 % udziałem na rynku. Drugie miejsce zajęła firma HP, która sprzedała 11,7 miliona komputerów z 21,8 % udziałem na rynku. Na ostatnim miejscu podium znalazła się amerykańska firma Dell, która sprzedała 10,5 miliona komputerów. Jednocześnie jest to jedyny producent, który zaliczył wzrost sprzedaży o 1,1%, dzięki czemu firma osiągnęła prawie 20% udział na rynku. Poza podium znalazły się Apple oraz Acer, które w pierwszym kwartale 2020 roku sprzedały odpowiednio 3,2 miliona oraz 3,1 miliona komputerów.

Źródło: Techcrunch

Sprawdź najnowsze wpisy