ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Praca w sektorze IT

Praca w sektorze IT – zmiany w zatrudnieniu i pomysł na przyszłość

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Praca w sektorze IT i to, jak obecnie podchodzi się do zatrudnia specjalistów z tej dziedziny, może się trochę zmienić. Wszystko za sprawą epidemii koronawirusa. Wprawdzie ten sektor rynku jeszcze nie odczuł jej skutków tak mocno, jak ma to miejsce w turystyce czy gastronomii, ale i tak trzeba się przygotować na pewnego rodzaju utrudnienia.

Praca w sektorze IT – co się zmieniło w trakcie epidemii

Jak się okazuje, praca w sektorze IT nie zmieniła się tak bardzo, jak można byłoby przypuszczać. Wprawdzie można natknąć się na informacje, że niektóre projekty zostały zawieszone lub ich realizacja opóźniona w czasie, to mimo wszystko ten sektor zdaje się „trzymać” całkiem dobrze. Potwierdzają to dane o zarobkach z ostatniego miesiąca, gdzie według danych No Fluff Jobs, ich mediana była nawet większa, niż na początku roku.

Praca w sektorze IT
Fot. No Fluff Jobs

Programiści na poziomie mid przy umowach typu B2B, mogli liczyć w marcu na 13 500 złotych (wzrost o 8 procent względem stycznia 2020). Seniorzy mogli liczyć na 16 250 złotych (wzrost o 6%), a eksperci nawet na 18 225 zł (wzrost o 1%). Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę to, że powyższe dane to mediana zarobków, więc nie każdy może liczyć na podobne stawki.

Sytuacja z koronawirusem przyczyniła się także do tego, że zmiany zaszły w samym procesie rekrutacji. Ten częściowo przeniósł się do sieci. Coraz więcej firm w ten właśnie sposób szuka nowych pracowników, co oczywiście jest w pełni zrozumiałe w zaistniałej sytuacji.

Zobacz też: Jak przenieść aplikacje z GMS na HMS?

Kogo szukają teraz pracodawcy?

Praca w sektorze IT wymaga czasem dostosowania się do zmian rynkowych. Obecnie jednymi z najczęściej poszukiwanych specjalistów są ci, którzy wytwarzają oraz utrzymują narzędzia online (m.in. komunikacja). Pracodawcy poszukujący pracowników do wyżej wymienionych zdań byli na portalu No Fluff Job jednymi z najbardziej aktywnych, a ich ogłoszenia stanowiły aż 21 procent. To samo można powiedzieć o firmach fintech czy software-owych, które utrzymujące różnego rodzaju oprogramowanie online (łącznie 43 proc.). Najmniej aktywne działy w marcu to bankowość, finanse oraz konsulting.

Osoby, które poszukują teraz pracy czy zleceń z branży IT, powinny zainteresować się inicjatywą NFJ Connect. To portal, którego zadaniem jest łączenie wykwalifikowanych pracowników z pracodawcami. Można tam także zgłosić swój projekt, który chce się zrealizować. Istnieje szansa, że znajdzie się tam odpowiednich do tego ludzi.

Źródło: No Fluff Jobs informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy