Wielkie korporacje lubią chwalić się cyferkami. Jednak niektóre wyniki lepiej zachować w tajemnicy. W końcu, czy ktoś chciałby kupić oprogramowanie od firmy z tytułem najbardziej podatnej na ataki? To nie brzmi dobrze, ale zanim zaczniecie wieszać psy na tych najwyżej ulokowanych, to warto też spojrzeć na wszystko z innej strony. Mimo wszystko najpierw właśnie sprawdźmy spis, który pokazuje zarówno firmy, jak i ich konkretne produkty, w których wykryto najwięcej luk w zabezpieczeniach.

Lista firm, których produkty są pełne luk – Microsoft i Google nie mogą być dumni

Pierwsza kluczowa kwestia tyczy się właśnie tego, że ranking sprowadza się do liczby wykrytych luk w poszczególnych produktach. Microsoft jest na szczycie zarówno w 20-letniej perspektywie, jak i agregacji wyłącznie do 2019 roku. W przypadku ograniczania się do minionego roku wyróżnia się również Google. Do giganta z Mountain View należy w końcu Android, który stał się oprogramowaniem najbardziej podatnym na ataki w 2019 roku, podczas gdy od 1999 roku zdążył już zająć drugie miejsce. Brzmi strasznie? Poniekąd tak, ale też trzeba odpowiednio interpretować te dane.

Zobacz też: Samsung Galaxy S20 Ultra to naprawdę dobrze zbudowany smartfon – na wytrzymałość nie można narzekać.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na kolejną statystykę, czyli liczba luk w podziale na produkt. Tutaj wynik 12,9 Microsoftu w porównaniu do 139,4 Linuxa wygląda naprawdę blado. Dlatego dochodzimy do wniosku, że Microsoft oferuje wiele usług. Mało tego – te są zdecydowanie popularniejsze, więc też istnieje większa szansa na znalezienie błędu. Nie inaczej jest z Androidem. Dlatego ostateczną interpretację pozostawiam Wam – naturalnie chcielibyśmy korzystać z bezpieczniejszych systemów, ale lepiej odkrywać błędy i podnosić statystyki, aniżeli korzystać z oprogramowania, które nie oferuje dużego wsparcia.

Źródło: Gizchina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.