MediaTek walczy o Huaweia

Helio P95 zaprezentowany – MediaTek nie zapomina o średniej półce i smartfonach 4G

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Właśnie rozpoczął się niespodziewany wysyp nowych procesorów do smartfonów. Po wczorajszej premierze układu od UNISOC o numerze kodowym Tiger T7520, który może namieszać w wysokiej półce, przyszedł czas na MediaTeka. Ten zaprezentował układ Helio P95. Nie ma tu jednak mowy o flagowym rozwiązaniu. Układ ten nawet nie obsługuje technologii 5G. Biorąc jednak pod uwagę, że ta wciąż ma bardzo ograniczony zasięg, a przy okazji znacznie podnosi ceny układów, to ten ruch może okazać się strzałem w dziesiątkę.

MediaTek Helio P95

MediaTek Helio P95

MediaTek Helio P95 to bardzo dobrze wyposażony układ. Oczywiście daleko mu do flagowców, jednak może mocno namieszać w średniej półce. Zwłaszcza że jego pozornie największa wada, czyli brak 5G może iść w parze ze znacznie niższą ceną, niż konkurencyjne układy. Mamy tu do czynienia z procesorem ośmiordzeniowym. Składają się na niego dwa wydajne rdzenie Cortex-A75 o taktowaniu 2.2 GHz i sześć słabszych Cortex-A55 o takotwaniu 2 GHz. Jeśli xhodzi o układ graficzny to mamy tutaj do czynienia z PowerVR GM 94446. Może się on pochwalić 10% wzrostem wydajności względem poprzedniej generacji. Procesor obsługuje do 8GB pamięci LPDDR4X RAM o taktowaniu do 1866 MHz. Jeśli zaś chodzi o pamięć wewnętrzną, to można tu zastosować układy UFS 2.1. 

Zobacz też: Polowania na czarownice ciąg dalszy – Apple podejrzewane o współpracę z Chinami

MediaTek Helio P95 może sobie poradzić jednocześnie z pojedynczym aparatem 64 Mpix lub podwójną konfiguracją 24 i 16 Mpix. Posiada on również udoskonalenia związane z kamerą AI, takie jak: fotografowanie w słabym oświetleniu AI-NR, 5-osobowe śledzenie póz ludzkich, identyfikacja wielu obiektów i scen oraz silnik głębi AI. Jeśli zać chodzi o wyświetlacz, to ten może mieć rozdzielczość Full HD+. Helio P95 wyposażony jest również w APU 2.0 (AI Processing Unit), który według MediaTek zapewnia 10% wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią generacją. MediaTek twierdzi, że dzięki temu jest to jeden z najmocniejszych silników AI dostępnych dla smartfonów 4G. Skoro już wspominamy o łączności, to procesor ten obsługuje następujące standardy: 4G LTE Cat. 12 prędkości pobierania, Cat. 13 prędkości pobierania, 4 x 4 MIMO, 256 QAM, ViLTE, VoLTE, Dual 4G VoLTE Dual SIM, Band 71, WiFi 5 i Bluetooth 5.0. Niestety, wciąż nie poznaliśmy żadnego urządzenia, które zostanie wyposażone w ten układ.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy