Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Ericsson wynika, że polscy przedsiębiorcy są otwarci na sieć 5G. Największymi optymistami wobec nowego standardu są managerowie średnich firm. W badaniu przedsiębiorcy wskazywali także na wyzwania, które mogą utrudniać wprowadzenie na szeroką skalę 5G w Polsce.

Jakie nastawienie mają polscy przedsiębiorcy wobec 5G?

Największe nadzieje związane z polepszeniem koniunktury dzięki rozwojowi sieci 5G widzą managerowie średnich firm. 75,6% ankietowanych z tej grupy uważa, 5G będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność naszej gospodarki.

polscy przedsiębiorcy 5g

Respondenci udzielający odpowiedzi do badania firmy Ericsson mają przeważnie pozytywne podejście do kwestii prognoz wprowadzenia technologii 5G w miastach oraz okolicach głównych szlaków transportowych w Polsce do 2025 roku. Taki rozwój wydarzeń za realny uznaje 62,3% ankietowanych, w tym 13% twierdzi, że to bardzo prawdopodobne. Badani managerowie dostrzegają też wyzwania, z którymi trzeba sobie poradzić, by nadal rozwijać sieć 5G w Polsce. Ponad połowa respondentów z firm średniej wielkości (51,3%) wskazała, że główną barierą przed wdrażaniem 5G jest problematyka bezpieczeństwa i kontroli danych. Z kolei 46% ogółu ankietowanych sądzi, że główny problem to budowa infrastruktury sieci. Niewiele mniej (42%) respondentów obawia się o konsekwencje zdrowotne korzystania z 5G. Światowa organizacja zdrowia uważa jednak, że nie ma obecnie wystarczających dowodów, by można było uznać oddziaływanie pola elektromagnetycznego w telekomunikacji za szkodliwe.

Czytaj także: 5G to nie tylko szybszy rozwój, ale także szansa dla ochrony klimatu

Przejście z 4G na 5G przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i wielu branżom. 5G zapewnia większą wydajność sieci, wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie większej przepustowości – twierdzi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. Mellor uważa również, że 5G przyczyni się do rozwoju nowych usług, ekosystemów i źródeł przychodów dla polskich firm.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.