Atlas Web Browser – przeglądarka Material Design z trybem podwójnego widoku

Kamil Lewicki Aplikacje 2014-07-28

Atlas-Web-Browser-Bookmarks-Left-Menu

Material Design zaprezentowany przez Google zrobił niemałą furorę i dzięki temu już teraz możemy zakosztować niektórych rzeczy. W Sklepie Play znajdziemy wiele aplikacji, które mogą zmienić naszego Androida w nadchodzącą wersję „L”. Jednak oprócz kosmetyki pojawiają się również bardziej użyteczne programy. Jak na przykład przeglądarki internetowe skupiające się na prywatności użytkownika.

Generalnie ściągając przeglądarkę internetową jesteśmy skazani na „widzimisię” twórcy i niewiele możemy zmienić w kwestii wyglądu wyświetlania stron. Ponadto wyskakujące reklamy nie ułatwiają życia w Sieci. Dlatego też Tod Liebeck zdecydował się na stworzeni własnej wersji przeglądarki, która jest dostępna za darmo.

Atlas Web Browser powstał nie tylko z powodu rozdrażnienia na obecnie dostępne przeglądarki, ale również ze względu na „budowę” stron. Chodzi między innymi o reklamy, nadmiernie użycie Javascript oraz irytującą optymalizację witryn pod urządzenia mobilne. Produkt Toda powinien poradzić sobie z tymi niuansami, a prostota obsługi i czytelne ustawienia z pewnością przypadną do gustu „mobilnym surferom”.

Atlas-Web-Browser-Right-menu-Filter

W ustawieniach znajdziemy trzy główne kategorie:
a) Content Filter – pozwoli Ci pozbyć się reklam używając AdBlockPlus EasyList filter oraz zapewni swobodne korzystanie z Sieci, bez „śledzenia”.

b) Browser Mode – nic innego jak wybranie sposobu, w jaki strona ma zostać wyświetlona – w wersji mobilnej lub komputerowej

c) Experience – w tym miejscu zaczyna się zabawa. Pojawiają się takie ustawienia jak „HI-FI”, „LO-FI” oraz „TEXT”. Pierwsza opcja służy do normalnego przeglądania stron, druga wyłącza wszystkie skrypty Java oraz media, natomiast „TEXT” jak sama nazwa sugeruje pozostawia na stronie sam tekst.

Atlas Web Browser oferuje również dodatkowe możliwości, jednakże za opłatą. Wśród nich znajdzie się m.in. otwarcie w jednym czasie więcej niż 4 kart oraz indywidualne ustawienia dla stron dotyczące prywatności i reklam. Liebleck oferuje też to na co wielu z Was czeka od samego początku – możliwość przeglądania dwóch różnych stron jednocześnie. Wystarczy włączyć tryb „Dual-View”, a naszym oczom ukażą się położone obok siebie witryny. Przeglądarka jest na razie w wersji beta, więc wszystkie płatne funkcje dostępne są za darmo. To świetna wiadomość, gdyż dzięki temu możemy przetestować prezentowane możliwości i zdecydować czy warto wydać parę złotych.

Atlas-Web-Browser-DualView

Twórca zapowiedział też, że wykorzystanie Material Design z biegiem czasu wkroczy na wyższy poziom. Trzeba tylko poczekać do oficjalnej premiery Androida L, która nastąpi tej jesieni.

Muszę przyznać, że przeglądarka prezentuje się bardzo interesująco i już zabieram się za jej testowanie. Należy jednakże pamiętać, że to wciąż nie jest finalna wersja, więc parę drobnych błędów może nas spotkać. Jeśli chcecie pomóc w dopracowaniu Atlas Web Browser wystarczy udzielać się w odpowiednim wątku na forum XDA. Przeglądarkę możecie pobrać ze Sklepu Play.

Material Design, prostota, mnogość funkcji, prywatność i możliwość oglądania dwóch stron jednocześnie. Czego chcieć więcej od przeglądarki? Pobieracie?

Sprawdź w Google Play

Sprawdź forum XDA

źródło: Android Authority • renegad

  Chyba autorzy aplikacji jak i artykułu nie do końca wiedzą czym jest Material Design. Material design to koncept budowania UI z bogatymi efektami animacji i przechodzenia widoków (który po części będzie wspomagany przez API Androida L). Tutaj mamy kilka ikonek z Androida L. Nic poza tym.

 • MarekAG

  „druga wyłącza wszystkie skrypty Java”.

  Nie ma czegoś takiego jak skrypty Java, bo Java nie jest językiem skryptowym.
  Java to coś zupełnie innego niż Javascript.
  A nazw własnych się nie tłumaczy. W tekście powinno być po prostu „Javascript”.

  Poza tym wyłączenie obsługi Javascript w obecnych czasach pozbawi nas możliwości przeglądania większości stron, więc to raczej średnio przydatna opcja dla normalnego użytkownika internetu. Na przykład na tej stronie bez włączonej obsługi JS nie dałoby się, na przykład, zalogować, napisać komentarza, zatwierdzić informacji o ciasteczkach, a na stronie głównej rozwinąć reszty newsów przez „załaduj więcej”.

 • Terel

  Przetestuję. Mój telefon domaga się lekkiej przeglądarki i lekkich stron internetowych, a przeglądarki z CyanogenModa/wbudowana/Opera/Dolphin/Firefox/Maxthon/One i kilka innych nie sprostały jego wymaganiom. Zobaczymy, jak będzie w tym przypadku.x