ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Druga generacja procesorów Amazona

Amazon przygotował drugą generację swoich procesorów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Amazon Web Services jest dużym źródłem dochodów dla firmy Jeffa Bezosa. Nie ulega więc wątpliwości, że dużo w nią inwestuje. Wkrótce otrzyma ona procesor centrum danych drugiej generacji, który jest potężniejszy niż jego poprzednik. Jednostka przetwarzania w chmurze firmy Amazon zaprojektowała procesor oparty na architekturze ARM. Będzie on o 20 procent szybszy niż Graviton, układ ARM pierwszej generacji firmy.

Druga generacja procesorów Amazona

Druga generacja procesorów Amazona

Dzięki temu, że Amazon zaprojektował sam procesor z wykorzystaniem technologii ARM, firma w mniejszym stopniu polegała na układach serwerowych Intel i AMD. Warto tutaj przypomnieć, że brytyjski projektant układów ARM funkcjonujący pod tą samą nazwą został zakupiony przez japońską międzynarodową korporację telekomunikacyjną Softbank za około 31 miliardów dolarów w 2016 roku. ARM od niedawna znany jest także na rynku serwerów. Jednak wciąż jest to przemysł zdominowany przez Intel, którego udział w rynku wynosi około 90 procent, oraz AMD.

Zobacz też: Samsung Galaxy S11 z aparatem Bright Night – tryb nocny wkroczy na nowy teren

Pierwszy układ ARM firmy Amazon nie miał wpływu na działalność centrów danych. Analityk Bernstein Stacy Rasgon powiedział Reutersowi, że duże firmy technologiczne mają zasoby do produkcji mocniejszych układów opartych na ARM. Podkreślił jednak, że nowy procesor firmy Amazon nie będzie wyzwaniem dla procesorów Intel Cascade Lake lub procesorów AMD Ryzen. Układ Amazona nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany. Jednak oczekuje się, że użyje technologii ARM Neoverse N1. Dodatkowo według plotek ma on być jednostką 32 rdzeniową. Dla porównania Graviton, czyli układ Amazona pierwszej generacji ma 16 rdzeni.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy